Sorana Cîrstea, calificată în turul 3 la Madrid, după un meci nebun!

Cîrstea (34 ani, 30 WTA), cap de serie numărul 27, a debutat la ediţia din acest an a turneului Mutua Madrid Open cu o victorie mai dificilă decât era de aşteptat, în două ore şi 17 minute.

Românca a dominat primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-3. În actul secund, Cîrstea a condus cu 5-3, dar a pierdut apoi trei ghemuri consecutive, setul ajungând în tiebreak. Sorana a revenit de la 2-4 şi a ratat o minge de meci la 6-5, iar apoi a cedat cu 6-8.

Revenire incredibilă a Soranei Cîrstea

În decisiv, Eala (18 ani, 170 WTA) a condus cu 3-1, dar Cîrstea a câştigat trei ghemuri consecutive, încheind setul pe serviciul adversarei (6-4).

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 51.665 de euro şi 65 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va întâlni pe învingătoarea dintre poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, şi chinezoaica Xiyu Wang.

Tot joi, în primul tur la dublu, Monica Niculescu şi americanca Alycia Park au fost întrecute de chinezoaicele Xinyu Wang/Saisai Zheng, cu 6-1, 6-3, în 64 de minute.

Sursa: Agerpres

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.