Scoția – Elveția 1-1. Trupa lui Murat Yakin este aproape de optimile EURO 2024

• Media: Fotbal European, joi, 21:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 18:00, DGS 1

Golurile din această partidă au fost marcate de Fabian Schar (minutul 13 – autogol) pentru scoțieni, respectiv Xherdan Shaqiri (minutul 26) pentru elvețieni.

În urma acestui rezultat, Elveția a acumulat 4 puncte și este foarte aproape de calificarea în optimile EURO 2024 (au nevoie de remiză în ultimul meci cu Germania). De partea cealaltă, Scoția are un punct după două etape și are nevoie de victorie cu Ungaria în ultimul meci pentru a spera că va merge în fazele eliminatorii.

Clasamentul Grupei A

WhatsApp Image 2024-06-19 at 23.55.42
Clasamentul Grupei A de la EURO 2024 / Foto: Sofa Score

Scoția – Elveția 1-1

Scoțienii au început tare partida cu Elveția și au reușit să deschidă scorul în minutul 13, după un contraatac fulger dus la capăt de șutul lui Scott McTominay, care a fost deviat în proprie poartă de Fabian Schar. Însă, în minutul 26, Elveția a reușit egalarea prin Shaqiri, care a marcat după o gafă a lui Anthony Ralston.

Până la finalul primei reprize, trupa lui Murat Yakin (49 de ani) a mai băgat o dată mingea în plasă, însă reușita a fost anulată pentru ofsaid.

În repriza a doua, tot elvețienii au fost mai buni și și-au creat mai multe ocazii la poarta scoțianului Angus Gunn. Însă, de fiecare dată goalkeeperul de 28 de ani a intervenit bine. În minutul 82, Elveția a mai marcat încă o dată, însă, din nou, reușita lui Embolo a fost anulată pentru un ofsaid.

În cele din urmă, partida Scoția – Elveția s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90: Ocazie Elveția! Rieder a centrat în careu pe bara a doua, iar Amdouni a trimis cu capul puțin pe lângă poartă din câțiva metri.

Min. 82: Gol anulat Elveția! Embolo a scăpat singur cu portarul și a marcat, însă reușita a fost anulată pentru un ofsaid.

Min. 67: Ocazie mare Scoția! McGinn a centrat dintr-o lovitură liberă în interiorul careului, Hanley a deviat mingea ușor cu capul, însă balonul s-a dus în bară.

Min. 59: Ocazie mare Elveția! Ndoye l-a depășit pe Hanley și, rămas în poziție de 1 la 1 cu portarul, a șutat spre poartă, însă Gunn a deviat balonul în corner cu piciorul.

Min. 56: Ocazie Elveția! Vargas a șutat pe centrul porții, dar Gunn a prins balonul fără probleme.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 42: Ocazie Elveția! Xhaka a șutat din colțul careului de 16 metri, însă Gunn a respins mingea în lateral.

Min. 34: Gol anulat pentru Elveția! Ndoye a marcat, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Min. 33: Ocazie Elveția! Ndoye s-a infiltrat în careul advers după ce a driblat mai mulți adversari, și a șutat pe poartă, dar Gunn a respins balonul în corner.

Min. 26: Gool Elveția! Ralston a trimis greșit o pasă înapoi spre propriul portar, iar mingea a fost interceptată de Shaqiri care, aflat în afara careului de 16 metri, l-a executat pe Gunn cu un șut expediat în vinclu.

Min. 13: Gool Scoția! Scoțienii au scăpat pe contraatac, după un corner executat de elvețieni, iar Che Adams, aflat în flancul stâng, i-a pasat în maeginea careului de 16 metri lui McTominay, al cărui șut a fost deviat decisiv în proprie poartă de Schar.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

Scoția: Gunn – Ralston, Hendry, Hanley, Tierney, Robertson – McTominay, Gilmour, McGregor, McGinn – Adams

Rezerve: Armstrong, Christie, Clark, Conway, Cooper, Forrest, Jack, Kelly, McCrorie, McKenna, McLean, Morgan, Shankland, Taylor

Antrenor: Steve Clark

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer, Xhaka, Freuler, Shaqiri – Aebischer, Vargas – Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Embolo, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Rieder, Sierro, Steffen, Stergiou, Zesiger

Antrenor: Murat Yakin

WhatsApp Image 2024-06-19 at 21.06.17
Echipele de start de la meciul Scoția – Elveția / Foto: Sofa Score

Scoţia a avut parte de un debut dezamăgitor la turneul final, scor 1-5 cu Germania, iar până la EURO 2024, selecţionata condusă de Steve Clarke a pierdut de fiecare dată în partidele de verificare din luna martie, 0-4 în deplasare cu Olanda şi 0-1 acasă cu Irlanda de Nord, pentru ca în meciurile amicale din luna iunie să se impună în Gibraltar cu 2-0 şi să remizeze pe teren propriu cu Finlanda, scor 2-2.

Britanicii ocupă locul 39 în clasamentul FIFA și vor mai juca în Grupa A, de la Euro 2024, cu Ungaria, pe data de 23 iunie.

Scoţia a mai participat de trei ori la turneele finale continentale, dar nu a reuşit niciodată să treacă de faza grupelor.

De cealaltă parte, Elveţia s-a impus fără prea mari emoţii în primul meci din grupă, scor 3-1 cu Ungaria, iar până la turneul final, naţionala condusă de Murat Yakin a fost neînvinsă în partidele amicale din acest an, atât în luna martie, remiză în Danemarca, 0-0, şi victorie în Irlanda, 1-0, cât şi în luna iunie, 4-0 cu Estonia şi 1-1 cu Austria, de fiecare dată pe teren propriu.

Elveţia, care ocupă locul 19 în clasamentul FIFA, va mai juca în Grupa A de la EURO 2024 cu Germania, pe data de 23 iunie.

Elveţia a mai participat la alte cinci turnee finale continentale (primul în 1996), iar la precedentele două a trecut de faza grupelor, unde a fost eliminată în optimile de finală (2016) şi în sferturile de finală (2021).

• Cele două echipe naţionale s-au confruntat ultima oară în anul 2006, într-un meci amical, încheiat cu scorul de 3-1 pentru scoțieni.

Etichete: scotia , elvetia , scotia – elvetia , scotia – elvetia euro