Real Madrid – Borussia Dortmund e finala UEFA Champions League 2024! Ultim act de vis pe legendarul Wembley

Jucătorii lui Real Madrid şi Borussia Dortmund / Colaj Profimedia

Real Madrid – Borussia Dortmund e finala UEFA Champions League 2024. După ce Dortmund a obţinut prima calificarea, în urma celor două victorii în faţa lui PSG, Real Madrid este a doua finalistă din acest sezon.

Echipa lui Carlo Ancelotti a reuşit o nouă remontada de excepţie pe Santiago Bernabeu. Joselu a marcat cele două goluri în minutele 88 şi 90+1 şi a obţinut biletele pentru duelul cu Borussia Dortmund de pe Wembley.

Real Madrid şi Borussia Dortmund s-au întâlnit de 14 ori în cupele europene până acum. Madrilenii s-au impus de 6 ori, 5 meciuri s-au încheiat la egalitate în timp ce Borussia Dortmund a câştigat 3 partide.

Cele mai citite

Ultima oară, cele două s-au întâlnit în sezonul 2017/18, atunci când Real Madrid s-a impus în ambele meciuri din grupă. Ultima victorie a lui Dortmund în faţa lui Real Madrid a venit în 2014, în meciul retur, dar victoria cu 2-0 nu a fost suficientă pentru a întoarce rezultatul din tur, scor 3-0.

Borussia Dortmund, sezon perfect în UEFA Champions League

Chiar dacă nu au avut un sezon grozav în Bundesliga, acolo unde se află pe locul 5 cu 2 etape înainte de final, Dortmund şi-a asigurat deja prezenţa în Champions League şi sezonul viitor, asta pentru că Germania va da 5 echipe în sezonu 2024/25 în această competiţie.

Lucrurile au stat total diferit în UEFA Champions League, acolo unde Dortmund a încheiat pe primul loc „grupa morţii” din care au mai făcut parte PSG (locul 2), AC Milan (locul 3) şi Newcastle (locul 4). Cu o singură înfrângere, cea de la Paris, Dortmund a încheiat cu 11 puncte, la 3 puncte în faţa parizienilor.

În optimile de finală, echipa lui Edin Terzic a trecut de PSV Eindhoven, cu 3-1 la general. A urmat apoi o dublă nebună cu Atletico Madrid. Echipa lui Diego Simeone s-a impus cu 2-1 pe Metropolitano, dar BVB a întors scorul pe Westfalenstadion şi s-a impus cu 4-2 în retur.

Reclamă 4 / 0/3

În semifinale, PSG a plecat din postura de favorită, dar echipa pregătită de Luis Enrique a cedat de fiecare dată, scor 0-1, iar Dortmund a revenit în finala UEFA Champions League după 11 ani, tot pe Wembley, acolo unde a pierdut în 2013 ultimul act cu Bayern. Bavarezii s-au impus atunci cu 2-1.

Real Madrid s-a impus şi în La Liga în acest sezon

Deja campioană în La Liga, Real Madrid a realizat un sezon foarte bun şi în UEFA Champions League. În faza grupelor, echipa lui Carlo Ancelotti a încheiat grupa C cu victorii pe linie, în faţa lui Napoli, Braga şi Union Berlin.

Lucrurile s-au schimbat însă în optimi. Madrilenii au avut o misiune extrem de complicată cu Leipzig. Echipa lui Ancelotti a câştigat partida tur din deplasare cu 1-0, dar a tremurat serios în returul de pe Bernabeu. Vinicius a deschis scorul în minutul 65, dar Orban a restabilit egalitatea trei minute mai târziu. Mai mult, formaţia din Bundesliga a fost la un pas de a trimite dubla în prelungiri, dar şutul lui Dani Olmo a lovit transversala.

În sferturi, pentru al treilea an la rând, Real Madrid a întâlnit-o pe Manchester City, de fiecare dată în semifinale. De altfel, echipa care a trecut de această dublă s-a impus în cele din urmă şi în ultimul act, ridicând trofeul (Real Madrid în 2022 şi Manchester City în 2023).

O nouă remontada de excepţie pe Santiago Bernabeu

Pe Santiago Bernabeu, în partida tur, cele două au încheiat la egalitate, scor 3-3, la capătul unui meci de vis. În returul de pe Etihad, cele două echipe au încheiat tot la egalitate, scor 1-1, după 120 de minute, iar soarta calificării s-a decis la loviturile de deparatajare, acolo unde a avut câştig de cauză echipa lui Carlo Ancelotti.

Echipa lui Carlo Ancelotti s-a calificat în finala de pe Wembley după o nouă remontada de excepţie în dubla cu Bayern Munchen. Bavarezii au deschis scorul pe Bernabeu în minutul 68, prin Alphonso Davies, iar echipa lui Tuchel se apropia de o nouă finală.

Aşa cum a obişnuit în ultimii ani, Real Madrid a reuşit o nouă remontada de povestit nepoţilor. De data acasta, Joselu a fost eroul madrilenilor. Mai întâi, el a restabilit egalitatea în minutul 88, pentru ca în primul minut al prelungirilor să reuşească dubla. Echipa lui Carlo Ancelotti va întâlni astfel Borussia Dortmund în ultimul act de pe Wembley, pe 1 iunie.

Finala UEFA Champions League 2024 va avea loc pe 1 iunie, la ora 22:00, pe legendarul stadion Wembley. Partida va fi transmisă în format LIVE TEXT pe AS.ro.