SuperLiga

Rapid-Oțelul 2-1. Echipa antrenată de Dorinel Munteanu la prima înfrângere din deplasare

Rapid și Oțelul Galați s-au întâlnit, în această seară, în cadrul rundei cu numărul 24 din Superligă.

Giuleștenii s-au impus cu scorul de 2-1, după ce au tremurat serios pe final. Albion Rahmani a deschis scorul repede ,în minutul 6, după ce a profitat de o greșeală a defensivei adverse. Burmaz a dublat avantajul gazdelor, în minutul 45+2, cu un șut superb din afara careului ce l-a lăsat fără replică pe Relu Stoian. Cisotti a aprins speranțele oaspeților, după ce a redus din diferență , în minutul 86.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Pentru Rapid a fost a treia victorie consecutivă din 2024, în timp ce echipa antrenată de Dorinel Munteanu a suferit prima înfrângere din deplasare în acest sezon.

Etapa următoare alb-vișinii se vor deplasa la Cluj pentru meciul cu CFR. De partea cealaltă, Oțelul va întâlni pe teren propriu pe FCU Craiova 1948.

Dorinel Munteanu: ,, Unii erau mai bronzați puțin”

,,Foarte dezamăgit de această înfrângere. Am văzut două reprize total diferite, una în care Rapid a profitat de câteva greșeli ale noastre și a reușit să înscrie. Primul a venit după o greșeală în apărarea noastră, al doilea după o execuție fantastică.

Repriza a doua ne-a aparținut în totalitate, dar n-am reușit să profităm de ocaziile pe care le-am avut. Îi știu de mult timp pe fanii Rapidului, sunt extraordinari, le sunt simpatic, poate câțiva au fost mai bronzați puțin”, a fost derapajul rasist pe care l-a avut Dorinel, pentru Digisport.

Rapid – Oțelul, echipe de start

Rapid: Aioani – Onea, Săpunaru, Iacob, Borza – Krasniqi, Djokovic, Albu, Papeau – Burmaz, Rrahmani
Rezerve: Drăghia, Cristea, Bădescu, Oaidă, Cîrjan, Funsho, Hasani, Petrila, El Sawy, Ioniță
Absenți: Emmers, Kait (accidentați)
Antrenor: Cristiano Bergodi

Oțelul: Stoian – Zhelev, Cisse, Lovric, Gomes Silva – Lameira – Maciel, Teles, Cisotti, Tănasă – Rusevic
Rezerve: Yabre, Gitan, Rus, Ghiocel, Adăscăliței, Jardan, Al. Pop, G. Cârjan, Bordun, C. Mocanu, E. Pap, Zivulic
Absenți: Dur-Bozoancă, Neagu (accidentați), Bodișteanu (suspendat)
Antrenor: Dorinel Munteanu