SuperLiga

Petrolul Ploiești-CFR Cluj 1-2. Ciprian Deac a fost eroul ardelenilor

CFR Cluj a învins Petrolul Ploiești, cu scorul de 2-1, în runda cu numărul 24 a Superligii.

Gazdele au deschis scorul prin Irobiso , în minutul 23, dar ardelenii au egalat prin Keita, în minutul 52.

Eroul clujenilor a fost ,,veteranul” Ciprian Deac, jucător ce a adus victoria echipei antrenate de Adrian Mutu, în minutul 90+4. Fanii Petrolului s-au aprins imediat după gol și au început să scandeze ,,hoții, hoții” considerând că reușita trebuia să fie anulată pentru un faul în atac.

VIDEO cu rezumatul meciului:

După acest meci, Petrolul se clasează pe locul 9, cu 31 de puncte. CFR este pe locul 2, cu 42 de puncte, la 8 diferență de liderul FCSB.

Petrolul Ploiești – CFR Cluj, echipele de start:

PETROLUL (4-4-1-1): Zima – Papp, Meijers, Huja, Țicu (cpt.) – Doua, Seto, Jair, Grozav – Musi – Irobiso
Rezerve: Eșanu – David Paraschiv, Garutti, D. Radu, Dumitriu, Diomande, M. Bratu, M. Roman II, Hanca, Ișfan, I. Răducan, Dumitrache
Antrenor: Florin Pîrvu

CFR CLUJ (4-3-3): Sava – Manea, Boben, M. Ilie, Mamic – Muhar, K. Keita, Tachtsidis – Deac (cpt.), Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean – Mogoș, Ajeti, R. Filip, Fică, El Kaddouri, Avounou, Serebe, Michael
Antrenor: Adrian Mutu