PSG, lovită din nou de ”blestemul” UEFA Champions League

• Liga 2: Corvinul – Csikszereda, miercuri, 17:30, DGS 1

• Champions League: Real Madrid – Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

Francezii au pierdut și returul de pe ”Parc des Princes”, 0-1, după ce au lovit bara de patru ori.

PSG a fost eliminată din semifinalele UEFA Champions League pentru a șasea oară din cele șapte sezoane în care a ajuns în această fază a competiției

În urma eliminării din UEFA Champions League, PSG continuă să fie lovită de ”blestemul” acestei competiții.

Este pentru a șasea oară, din șapte ocazii, când ajunge în penultimul act, dar nu reușește să își asigure biletele pentru marea finală, după cum informează statisticienii de la Opta Franz.

Procentajul eșecurilor în semifinalele UEFA Champions League este 83%, cel mai mare înregistrat în rândul echipelor care ajung în această fază a competiției.

În unica finală în care s-a calificat, în 2022, PSG a fost învinsă de Bayern, scor 0-1

VIDEO cu rezumatul meciului PSG – Dortmund 0-1

L’Equipe, după ce PSG a ratat șansa de a juca finala UCL: ”Într-un Parc des Princes incandescent, jocul a fost neinteresant”

Cel mai important cotidian de sport francez, L’Equipe, a analizat imediat eliminarea formației lui Luis Enrique din UCL. Jurnaliștii au catalogat prestația fotbaliștilor parizieni drept ”neinteresantă”, iar dezamăgirea cea mare a fost Mbappe.

”Visul unei cvadruple istorice a fost spulberat marți pentru PSG. Învins de Dortmund în manșa secundă a semifinalelor cu același scor ca și în tur (0-1), clubul parizian va trebui să aștepte cel puțin încă un an pentru a câștiga Liga Campionilor. Într-un Parc des Princes incandescent, jocul a fost neinteresant.

Prospețimea și încrederea parizienilor ar fi trebuit să facă diferența în fața unui adversar căzut în Bundesliga (locul 5). Dar nimic nu a mers conform planului. Planul antrenorilor a fost fatal pentru colegii lui Kylian Mbappe, primul vizat de acest eșec.

El nu va ridica niciodată Cupa cu ‘urechile mari’ cu iubitul său club, PSG. Jucat în partea stângă, în ciuda faptului că era zona sa preferată, căpitanul ‘Les Bleus’ a fost depășit. Amprenta sa la Paris va rămâne pătată pentru totdeauna”, au notat cei de la L’Equipe.

Etichete: uefa champions league , psg – dortmund 0-1