Petrolul – Oțelul 2-1. Victorie mare pentru ”Lupii galbeni”, care au scăpat de emoțiile retrogradării

05.05.2024, 17:20

• SuperLiga: CFR Cluj – Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova – FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Victoria Petrolului împotriva celor de la Oțelul Galați, scor 2-1, a adus liniștea la Ploiești, întrucât formația antrenată de Laszlo Balint a scăpat de stresul retrogradării, înainte de ultima etapă a acestui sezon de play-out.

Partida a fost una foarte dificilă, întrucât Oțelul Galați este ocupanta locului doi din play-out.

Petrolul – Oțelul Galați 2-1. Berisha a adus liniștea la Ploiești

Grozav a deschis scorul în minutul 11 din penalty, dar gălățenii au restabilit egalitatea până în pauză prin Maciel. În cele din urmă, Berisha a deviat în poartă șutul trimis de Țicu în minutul 80 și a obținut toate cele trei puncte pentru ”Lupii Galbeni”.

În urma acestui rezultat, Petrolul a acumulat 29 de puncte și s-a distanțat la 5 lungimi de Voluntari, formație care ocupă loc de baraj. De partea cealaltă, Oțelul a rămas pe 8, cu 33 de puncte.

Întâlnim un adversar greu și o să fie un meci complicat pentru noi. În opinia mea, și le-am spus asta și băieților, Oțelul este cea mai bună echipă din play-out. S-a calificat în finala Cupei României, va lupta pentru un trofeu, așa cum cunt convins că va lupta și pentru prima poziție din play-out. Dar, fel de convins sunt și de faptul că deznodământul partidei este la îndemâna noastră și putem să îndreptăm către noi punctele care ne-ar aduce liniștea.

De când am venit aici am spus că am găsit jucători cu experiență, cu un CV foarte bun, care au jucat la echipe foarte bune, inclusiv în campionate puternice, și de aceea ma bazez și pe orgoliul lor, să se vadă că țin la prestigiul lor și al clubului.

Trebuie să intrăm cu mare curaj, cu mare încredere, pentru că luptăm pentru noi, pentru club, pentru tot ceea ce înseamnă Petrolul, spiritul petrolist și suporterii noștri”, a declarat antrenorul Petrolului, Laszlo Balint.

Partida va fi arbitrată la centru pe Horia Mladinovici (București), ajutat de către Ciprian Danșa (Satu Mare) și de Valentin Avram (București). În cabina VAR se vor afla Viorel Flueran (VAR) și Mihăiță Necula (AVAR).