Monica Niculescu s-a calificat în turul al doilea al probei feminine de dublu de la Roland Garros

• Finala Champions League: Dortmund – Real Madrid, sâmbătă, 22:00, DGS 1

• Minifotbal: Romania – Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

Perechea româno-spaniolă a învins cuplul american Lauren Davis/Sabrina Santamaria, cu scorul 6-2, 6-1.

Monica Niculescu/Cristina Bucşa – Lauren Davis/Sabrina Santamaria 6-2, 6-1

Niculescu şi jucătoarea născută la Chişinău au obţinut victoria după o oră şi 14 minute de joc. Perechea româno-spaniolă şi-a asigurat un cec de 27.500 de euro şi 130 de puncte WTA, la dublu.

În turul al doilea, Niculescu şi partenera sa vor înfrunta câştigătoarele din meciul Magdalena Frech (Polonia)/Viktoria Tomova (Bulgaria) – Sofia Kenin/Bethanie Mattek-Sands (SUA/N.14).

În alt meci din primul tur, Irina Begu şi argentinianca Nadia Podoroska au fost învinse de cuplul Nao Hibino (Japonia)/Katarzyna Kawa (Polonia) cu 6-2, 6-2.

Iniţial, Begu şi Podoroska trebuiau să înfrunte perechea Demi Schuurs (Olanda)/Luisa Stefani (Brazilia). Învinsele vor fi recompensate pentru participare cu 17.500 de euro şi 10 puncte WTA la dublu.

Hugo Nys/Jan Zielinski – Victor Cornea/Luciano Darderi 6-7 (7/9), 7-5, 6-4

La dublu masculin, în primul tur, perechea româno-italiană Victor Cornea/Luciano Darderi a fost învinsă de cuplul Hugo Nys (Monaco)/Jan Zielinski (Polonia), cu 6-7 (7/9), 7-5, 6-4, după două ore şi 27 de minute.

Cornea şi partenerul său au reuşit să salveze o minge de set în tiebreak, după care şi-au adjudecat primul set.

Cornea şi Darderi vor împărţi un cec de 17.500 de euro, potrivit Agerpres.

Etichete: monica niculescu , roland garros , turul 2 roland garros , calificare roland garros