Moment de geniu! Mbappe nu a avut milă de adversar, iar apoi i-a pus mingea pe tavă lui Dembele

• SuperLiga: Hermannstadt – Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova – CFR, joi, 21:45, DGS 1

Parizienii au făcut show pe Stade du Moustoir din Lorient, iar formația antrenată de Luis Enrique nu i-a dat nicio șansă adversarului.

Mbappe, pasă de gol excepțională pentru Dembele în Lorient – PSG 1-4

După ce a punctat împotriva Barcelonei în sferturile de finală ale UEFA Champions League, Ousmane Dembele a marcat din nou și a deblocat tabela în minutul 19. Mbappe a mărit avantajul oaspeților doar trei minute mai târziu, din pasa decisivă a lui Nuno Mendes.

PSG a intrat cu avantaj de două goluri la cabine, iar după pauză Kylian Mbappe a arătat un moment de geniu.

În minutul 60, Kylian Mbappe a primit mingea undeva în colțul terenului și, din dorința de a crea o fază periculoasă, francezul nu a avut milă de adeversarul său, Nathaniel Adjei.

Mbappe l-a driblat excelent pe fundașul lui Lorient. S-a prefăcut că îl va depăși prin exterior, iar apoi i-a trimis neverosimil mingea printre picioare. Ulterior, francezul l-a găsit în fața porții pe Dembele, care a îndeplinit o simplă formalitate și a dus scorul la 3-0.

Lorient a dat golul de onoare prin Bamba, în minutul 73, dar Mbappe a mai punctat o dată și a stabilit scorul final, 4-1 pentru PSG.

VIDEO cu momentul excepțional al lui Mbappe în Lorient – PSG 1-4

Kylian Mbappe l-a mințit pe Nasser Al-Khelaifi! Francezul promisese că își va prelungi contractul cu PSG

Toate publicațiile internaționale îl dau pe Kylian Mbappe ca și acontat de Real Madrid, chiar dacă francezul ar putea întâlni gruparea din capitala Spaniei în finala UEFA Champions League. PSG joacă în semifinale contra celor de la Borussia Dortmund, în timp ce ”Galacticii” se vor duela cu Bayern Munchen pentru un loc în finală.

Conform celor de la Foot Mercato, vara trecută, înainte de meciul PSG – Lorient din startul sezonului, Kylian Mbappe i-a promis lui Nasser Al-Khelaifi că își va prelungi contractul cu gruparea pariziană, motiv pentru care a fost reprimit în cadrul grupului.

Totuși, superstarul francez l-a mințit pe conducătorul francezilor, lucru care l-a enervat extrem de tare pe Nasser Al-Khelaifi. În cele din urmă, aceeași sursă susține că Mbappe va pleca de la PSG în vară și va semna cu Real Madrid.

• 180 de milioane de euro este cota de piață a lui Kylian Mbappe, conform site-ului de specialitate Transfermarkt.

Etichete: lorient psg , paris saint germain , ousmane dembele , kylian mbappe