Irina Begu – Madison Keys, ACUM, Digi Sport 2. Sorana Cirstea – Alexandra Eala, Live Video, 16:00, DGS 2

• SuperLiga: Hermannstadt – Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova – CFR, joi, 21:45, DGS 1

Meciurile celor două românce vor fi transmise în direct pe Digi Sport 2, de la ora 12:00, respectiv, 16:00, dar vor putea fi urmărite și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS de pe teritoriul României.

Irina Begu – Madison Keys, Live Video, 12:00, în direct pe Digi Sport 2

Irina Begu s-a calificat în turul doi de la Madrid, după ce a învins-o pe Linda Fruhvirtova, scor 6-4, 7-6. Românca o va întâlni pe Madison Keys, favorita numărul 18 a competiției care a avut bye în primul tur.

Cele două s-au mai întâlnit o singură dată în circuit, în 2016, când Keys s-a impus în două seturi.

La ediția din anul 2023, Irina Begu a ajuns până în sferturile de finală, unde a fost eliminată de Maria Sakkari, favorită numărul 9 a turneului, scor 7-6(7-3), 4-6, 2-6.

Câștigătoarea dintre Begu și Keys va juca în turul următor cu învingătoarea dintre Naomi Osaka și Liudmila Samsonova.

Sorana Cirstea – Alexandra Eala, Live Video, 16:00, Digi Sport 2

Sorana Cîrstea este calificată direct în turul doi pentru că este cap de serie numărul 27. Românca o va întâlni în primul tur de Alexandra Eala (18 ani, 170 WTA), care a trecut în primul tur de Lesia Tsurenko, scor 2-6, 6-4, 6-4.

Cele două sportive nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul WTA.

În cazul în care ”Sori” se va califica în turul următor, o va întâlni pe câștigătoarea dintre Iga Swiatek și Xiyu Wang.

Cîrstea a fost eliminată, anul trecut, încă din turul doi, de Aryna Sabalenka, a doua favorită a întrecerii și cea care a câștigat turneul, scor 4-6, 3-6.

Etichete: madrid , madrid open , sorana cirstea , irina begu