Mitriță recunoaște valoarea lui Dinamo: “O echipă bună!” + Declarație misterioasă a lui Ivan despre un transfer la Rapid

Dinamo și Universitatea Craiova s-au duelat sâmbătă seară, pe Stadionul Arcul de Triumf, 2-1. ”Câinii” au deschis scorul încă din primul minut, prin Ahmed Bani, Gnahore a înscris în minutul 42, iar trei minute mai târziu Koljic a punctat pentru olteni. Meciul a fost unul intens, iar doi dintre jucătorii lui Dinamo, Maxime Sivis și Josue Homawoo, au fost eliminați în repriza secundă.

Andrei Ivan a vorbit depsre interesul celor de la Rapid

La finalul meciului, Andrei Ivan, atacantul oltenilor, a vorbit despre intensitatea duelului de pe Arcul de Triumf, dar și despre interesul celor de la Rapid.

”Am luat gol dintr-o deviere, am înscris și noi, dar nu am putut să revenim

Suntem foarte dezamăgiți, am avut și ocazia de a înscrie, dar contra lui Dinamo nu am putut să o fac, îmi pare rău, vom revedea meciul. Cred că e cel mai prost gazon din Liga 1.

Am discutat și cu Mister, am revenit după 12 zile, era normal să nu intru titular, nu-mi place să fiu rezervă, dar trebuie să dovedesc și să fiu în primul 11. (N.r. Despre interesul celor de la Rapid) Momentan nu vreau să vorbesc despre acest lucru, dar momentan sunt jucătorul Universității Craiova. Trebuia să câștigăm în această seară, să ne îndepărtăm mai mult”, a spus Andrei Ivan, la finalul meciului.

Mitriță: ”Eu dau totul pe teren și selecționerul va decide”

De asemenea, Alex Mitriță s-a arătat dezamăgit de rezultatul înregistrat de Universitatea Craiova, însă a declarat că echipa va analiza bine greșelile. Extrema oltenilor a explicat că va da totul pe teren pentru a avea șanse mai mari să ajungă în atenția lui Mircea Lucescu.

”A fost un meci greu pentru noi, pe un teren complicat, știam că Dinamo este o echipă bună, vă dați seama că cu 2 oameni în minus am incercat să mergem peste ei, dar s-au apărat. Trebuie să gestionăm bine acest moment, nu ne doream înfrângerea.

Urmează un meci cu Rapid și trebuie să ne revenim. Vom analiză bine, mergem acasă și la meciul următor nu trebuie să mai facem greșeli,. A fost un teren de război, un meci de război, așa trebuie să fie în derby. Ei au o echipă foarte bună, fac pressing, știu să joace fotbal.

Este un start de sezon bun, suntem pe primul loc, eu zic că am avut meciuri bune și trebuie să o luăm pas cu pas. Este responsabilitate pentru mine, dacă nu îmi iese jocul sunt supărat, trebuie să ne gândim bine la greșeli. Nu am vorbit cu nimeni, eu dau totul pe teren și selecționerul va decide”, a spus Alex Mitriță, la finalul meciului.

Echipele de strat:

• DINAMO: Golubovic – Sivis, K. Boateng, Homawoo, Opruț – Milanov, Gnahore, Cîrjan – Bani, Selmani, Abdallah
  • Rezerve: Roșca, Licsandru, Soro, Bordușanu, Patriche, Caragea, A. Irimia, Amzăr, A. Florescu, Mărginean, C. Costin
  • Antrenor Zeljko Kopic
  • UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu, Maldonado, Zajkov, Bancu – Oshima, Mekvabishvili – Bană, Mitriță, Paradela – Koljic
  • Rezerve: Lung, Ndong, Sierra, Badelj, Screciu, Houri, Danciu, Mora, Baiaram, Barbu, A. Ivan