Jucătorul care a cerut să plece de la Barcelona, după primul meci al catalanilor din noul sezon

• Premier League: Chelsea – Man. City, duminică, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid – Dinamo, duminică, 21:30, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Hugo Duro (minutul 44) pentru ”Lilieci”, respectiv Robert Lewandowski (minutele 45+5 și 49 – penalty) pentru catalani.

Deși gruparea de pe Camp Nou a început cu un succes noul sezon, un jucător important din angrenajul echipei blaugrana și-ar fi manifestat dorința de a pleca de la echipă chiar din această vară.

Sport: Ilkay Gundogan vrea să plece de la Barcelona

Potrivit celor de la Sport, Ilkay Gundogan (33 de ani), experimentatul mijlocaș al Barcelonei, le-ar fi cerut oficialilor de pe Camp Nou să fie lăsat să plece de la echipă în această vară, până la încheierea perioadei de transferuri.

Sursa citată anterior scrie că Gundogan este nemulțumit de statutul pe care-l are la Barcelona și că vrea să ajungă la o formație unde să fie apreciat pe deplin.

La meciul cu Valencia, Ilkay Gundogan nu a făcut parte din lotul catalanilor deplasat pentru partida de pe Estadio de Mestalla, deoarece nu a fost apt de joc (s-a accidentat în amicalul pe care echipa blaugrana l-a pierdut, scor 0-3, în fața lui AS Monaco).

• 15 milioane de euro este cota de piață a lui Gundogan, potrivit Transfermarkt
  • 5 goluri și 14 assist-uri a reușit mijlocașul german pentru Barcelona, în 51 de partide

Informația conform căreia Gundogan și-ar dori să plece de la Barcelona vine la doar o săptămână și jumătate distanță după ce agentul fotbalistului a susținut că mijlocașul german va rămâne pe Camp Nou cel puțin până la finalul sezonului viitor

VIDEO Rezumat Valencia – Barcelona, scor 1-2

Etichete: barcelona , valencia , ilkay gundogan