Întrebarea pe care și-o pun brazilienii, după ce au văzut ce a făcut Nadia Comăneci la Jocurile Olimpice

• Conference League: Corvinul – Astana, joi, 21:00, DGS 2

• Conference League: Maccabi Petah TikvaCFR Cluj, joi, 21:00, DGS 1

Nadia Comăneci, fosta mare gimnastă, vrea cu orice preț să-i facă dreptate sportivei de 17 ani, care a fost dezavantajată de juriu, după ce a fost depunctată cu o zecime pentru că ar fi plecat într-o linie acrobatică cu călcâiul, în afara liniei de marcaj, lucru infirmat de către imagini.

Nadia Comăneci a postat un videoclip pe rețelele sociale în care se poate observa că Sabrina Voinea nu a ieșit afară din covor, alături de mesajul ”Nu văd să atingă călcâiul podeaua, voi?”.

Brazilienii au reacționat imediat: ”De ce vrea Nadia Comăneci să schimbe un podium istoric?”

Brazilianca Rebeca Andrade, notată cu 14,166, a câștigat medalia de aur, argintul i-a revenit americancei Simone Biles (14,133), în timp ce podiumul a fost completat de americanca Jordan Chiles, care a depus contestație, iar nota i-a fost mărită de la 13,666 la 13,766.

Ana Maria Bărbosu și Sabrina Voinea au ocupat următoarele poziții, însă situația s-ar putea schimba, întrucât Federația Internațională de Gimanstică ar fi decis să reanalizeze exercițiul sportivei care s-a clasat pe locul cinci.

”Cea mai distribuită și lăudată fotografe de la Jocurile Olimpice, în care Rebeca Andrade apare pe podium flancată de Simone Biles și Jordan Chiles, poate fi istorie. România vrea ca Sabrina Voinea să ia medalia de bronz și s-a implicat chiar și fosta gimnastă Nadia Comăneci”, au scris brazilienii de la UOL, care s-au întrebat ”De ce vrea Nadia Comăneci să schimbe un podium istoric?”.

FOTO Imaginile durerii, cadru cu cadru! Ana Bărbosu sărbătorea cu drapelul României, dar în câteva secunde a izbucnit în lacrimi

Etichete: jocurile olimpice , nadia comaneci , jo 2024