Georgia – Portugalia, LIVE TEXT, 22:00. Georgienii mai speră la calificarea în optimile de finală

• Media: Liga Digi Sport, miercuri, 15:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 21:00, DGS 1

Partida va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Georgia – Portugalia, LIVE TEXT, 22:00. Cristiano Ronaldo caută primul gol de la EURO 2024

Debutantă la turneul final al Campionatului European, naționala Georgiei nu s-a făcut de râs în primele două etape. Mai întâi a fost învinsă de Turcia, scor 1-3, dar finalul acelei confruntări a stat sub semnul întrebării până în ultimele clipe. Turcii s-au desprins pe tabela de marcaj abia în prelungiri, imediat după ce echipa antrenată de Willy Sagnol a ratat egalarea.

Georgienii au avut aceeași atitudine dezinvoltă și contra Cehiei, când au deschis scorul din penalty prin Mikautadze. Într-un final, cehii au înscris prin Schick, iar partida s-a încheiat cu scorul de 1-1. Cu o victorie în fața Portugaliei, Georgia speră la calificarea în optimile de finală.

De partea cealaltă, Portugalia este una dintre cele trei echipe de la EURO care au obținut punctaj maximum, după primele două partide, alături de Germania și Spania. Elevii lui Roberto Martinez au avut un început greoi de turneu, când au câștigat în prelungiri contra Cehiei, cu scorul de 2-1.

Lusitanii nu au mai avut emoții în al doilea joc din grupă. Portughezii au învins-o pe Turcia cu 3-0 și și-au asigurat biletele pentru optimile de finală ale competiției.

Georgia – Portugalia, LIVE TEXT, 22:00. Echipele probabile

• Georgia: Mamardashvili – Shengelia, Dvali, Kashia, Kverkvelia, Gocholeishvili – Chakvetadze, Kochorashvili, Kvaratskhelia – Mikautadze, Zivzivadze
  • Portugalia: Jose Sa – Semedo, Silva, Danilo, Dalot – Palhinha, J. Neves, Nunes – Joao Felix, Ronaldo, Conceicao