Gâlcă, mesaj direct pentru jucătorii săi după remiza cu Hermannstadt: ”Eu sunt ăla cu personalitate în vestiar!”. Ce spune de absența lui Mitriță din primul 11

Universitatea Craiova a debutat în noul sezon cu un duel la Sibiu, împotriva lui Hermannstadt, una dintre marile revelații ale ultimelor două stagiuni ale Superligii.

Oltenii au început partida cu vedeta Mitriță pe bancă, parte a ”războiului” cu FRF, și au arătat modest până la intrarea jucătorului de bandă stângă în teren. Nici cu acesta, însă, nu a reușit echipa pregătită de Costel Gâlcă să înscrie.

Însuși Mitriță a ratat o multitudine de ocazii, iar partida s-a încheiat cu scorul cu care și începuse, 0-0, rezultat mai mulțimitor pentru formația gazdă.

Costel Gâlcă: ”Avem nevoie de mai mult timp”

Prezent la flash-interviu, Costel Gâlcă le-a transmis un mesaj direct jucătorilor pe care îi pregătește și a vorbit despre lipsa lui Alex Mitriță din primul 11 la partida de la Sibiu.

Prima repriză am jucat foarte slab, Hermannstadt putea să marcheze din ocaziile pe care le-a avut. A doua repriză ne-am organizat mai bine, am vrut mai mult, păcat că nu am putut să marcăm.

Din punct de vedere al statisticii, da (n.r. e mulțumit), dar avem nevoie de mai mult timp și cred că trebuie să jucăm 90-100 de minute, până fluieră arbitrul, să fim mai constanți în joc.

”Sunt jucători care trebuiau să fie titulari”

V-am spus și la început, sunt jucători care trebuiau să fie titulari, nu au făcut toate antrenamentele în pregătire și nu sunt 100% fizic. Deci nu am nimic de comentat.

Jucătorul e bine să aibă personalitate și să o arate pe teren. În vestiar sunt eu ăla cu personalitate. Mă aștept de la echipa mea să arate din ce în ce mai bine, să recuperăm jucători, să îi aducem la un nivel de pregătire mai bun, să fie mai omogenă. Sper să mai vină jucători”, a declarat Costel Gâlcă.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.