SuperLiga

FCSB-Farul 1-1, în derby-ul rundei cu numărul 24 din Superligă

FCSB și Farul Constanța au remizat, scor 1-1, în epilogul etapei cu numărul 24 din Superligă.

Roș-albaștrii au dominat prima repriză a meciului, dar nu au reușit să-l învingă pe Buzbuchi. Imediat după pauză FCSB a reușit să deschidă scorul, după ce Cristian Ganea și-a trimis mingea în proprie poartă la o centrare a lui Florinel Coman ce îl căuta pe Baba Alhassa. Replica Farului nu s-a lăsat așteptată, iar după doar două minute, Louis Munteanu restabilea egalitatea. Reușita acestuia a fost însă amânată după consultarea sistemului VAR și scorul rămânea 1-0 pentru FCSB.

Când toată lumea credea că toate cele trei puncte vor reveni gazdelor, arbitrul Horațiu Feșnic a dictat lovitură de la 11 metrii pentru Farul, după o intervenție în careu a lui Dawa asupra lui Mihai Popescu. Căpitanul marinarilor, Ionuț Larie, și-a asumat executarea penalty-ului, acesta transformând cu ceva emoții. Dawa a avut șansa de a-și repara greșeala chiar la ultima fază a meciului, atunci când a reluat puțin pe lângă poartă o centrare a lui Florinel Coman din corner.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FCSB rămâne lider în Superligă, cu 51 de puncte, la 9 în fața celor de la Rapid și CFR Cluj. De partea cealaltă, echipa lui Gheorghe Hagi este pe locul 5, cu 37 de puncte.

Echipe de start:

FCSB:Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Șut, Alhassan – Luis Phelipe, Băluță, Oct Popescu
Rezerve: Vlad, Panțîru, Florinel Coman, Miculescu, Pandele, Toma, Ov. Popescu, Matyas Laszlo, Pantea, M. Manolache, Radaslavescu, D. Popa
Antrenor: Elias Charalambous

Farul:Buzbuchi – Dussaut, M. Popescu, Larie, Ganea – Vînă, Queiros, Deaconu – Rivaldinho, L. Munteanu, Budescu
Rezerve: Mușat, Kiki, Boli, Grameni, G. Marins, Nedelcu, Grigoryan, N. Popescu, Stoian, Dănuleasă, L. Andronache, I. Cojocaru
Antrenor: Gheorghe Hagi