Elveția – Germania 1-1. Trupa lui Murat Yakin s-a calificat în optimile EURO 2024

• Media: Liga Digi Sport, luni, 16:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, luni, 18:30, DGS 1

Golurile acestei partide au fost marcate de Dan Ndoye (minutul 28) pentru elvețieni, respectiv Niclas Fullkrug (minutul 90+2) pentru nemți.

În celălalt meci al grupei, Ungaria a învins-o pe Scoția, scor 1-0, astfel că cele două echipe care s-au calificat direct în fazele eliminatorii din Grupa A sunt Elveția și Germania.

Elveția – Germania 1-1. Adversara României din preliminarii s-a calificat în optimi

În prima repriză, nemții au început mai bine și au presat la poarta lui Yann Sommer. În cele din urmă, în minutul 17, ”Mannschaft-ul” a deschis scorul prin Robert Andrich, dar reușita acestuia a fost anulată pentru un fault comis în prealabil de Jamal Musiala.

În minutul 28, elvețienii au dat lovitura și au deschis scorul prin Dan Ndoye, care l-a învins pe Manuel Neuer din câțiva metri. Acesta a fost și scorul final al primei reprize, de 1-0 pentru Elveția în fața Germaniei.

În repriza a doua, germanii au început mai bine și și-au creat mai multe situații periculoase la poarta lui Sommer. Însă, și de această dată, tot elvețienii au fost cei care au marcat, însă reușita lui Ruben Vargas a fost anulată pentru ofsaid.

În minutele de prelungire (minutul 90+2), Germania a revenit în atac și a reușit să egaleze pe tabela din marcaj prin Niclas Fullkrug, care l-a învins pe Yann Sommer cu o lovitură de cap din interiorul careului mic. În cele din urmă, scorul final al partidei fost 1-1.

WhatsApp Image 2024-06-24 at 00.01.07
Clasamentul final al Grupei A de la EURO 2024 / Foto: Sofascore

Elveția – Germania 1-1

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 90+2: Gool Germania! Raum a centrat în careu din flancul stâng, iar Fullkrug a trimis cu capul în poarta lui Sommer.

Min. 89: Ocazie Elveția! Vargas a șutat puternic la colțul scurt, dar Neuer a intervenit superb și a respins mingea în corner.

Min. 85: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careu din corner, iar Havertz a trimis mingea în bara transversală cu o lovitură de cap.

Min. 84: Gol anulat pentru Elveția! Vargas a marcat în poarta lui Neuer, dar reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Min. 70: Ocazie mare Germania! Musiala i -a pasat în fața porții lui Kimmich, care a pierdut un tempo și a șutat din câțiva metri doar în blocajul lui Akanji.

Min. 68: Ocazie Germania! Havertz a trimis puțin peste poartă cu o lovitură de cap din interiorul careului mic.

Min. 63: Ocazie Germania! Raum a șutat puternic de la peste 30 de metri, dar mingea s-a dus peste poarta Elveției.

Min. 50: Ocazie Germania! Wirtz i-a pasat pe culoar lui Havertz, însă acesta a tras pe centrul porții din marginea careului de 16 metri, iar Sommer a respins ușor balonul.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 41: Ocazie Germania! Kroos a centrat în careul mic, dar Rudiger a reluat slab cu capul spre poarta lui Sommer.

Min. 31: Ocazie Elveția! Ndoye a șutat din marginea careului de 16 metri, dar Neuer a intervenit salvator și a respins mingea în corner.

Min. 28: Gool Elveția! Ndoye a fost găsit în interiorul careului, iar acesta a trimis din prima în poarta lui Neuer cu un șut la colțul scurt.

Min. 17: Gol anulat pentru Germania! Andrich a marcat printr-un șut la colțul scurt de la peste 25 de metri, dar reușita sa a fost anulată pentru un fault comis în prealabil de Musiala în careu.

Min. 1: A început partida!

WhatsApp Image 2024-06-23 at 21.00.00
Echipele de start la meciul Elveția – Germania / Foto: Sofascore

Echipele de start

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer – Rieder – Embolo, Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Vargas, Zakaria, Zesiger, Zuber

Antrenor: Murat Yakin

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt – Andrich, Kroos – Musiala, Gundogan, Wirtz – Havertz

Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Muller, Raum, Sane, Schlotterbeck, Ter Stegen, Undav

Antrenor: Julian Nagelsmann

Germania este deja calificată în faza optimilor de finală, după ce le-a învins pe Scoția, scor 5-1, în meciul inaugural de la EURO 2024, și pe Ungaria, 2-0.

De cealaltă parte, Elveția a adunat patru puncte în urma victoriei cu Ungaria, scor 3-1, și remizei cu Scoția, scor 1-1.

Adversara naționalei României din preliminariile pentru EURO 2024 are cele mai mari șanse să se califice în optimi și are nevoie de doar un punct pentru a fi sigură că va termina grupa pe locul doi.

Totuși, în cazul unei înfrângeri, Elveția poate ajunge în faza următoare a turneului final de pe locul trei pentru că la această ediție a EURO 2024 cele mai bune patru formații clasate pe locurile trei se califică în optimi.