Ebru Bolat s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! Ce performanță a reușit

Ebru Bolat a reușit o nouă performanță la ultimul turneu de calificare pentru Jocurile Olimpice, desfășurat la Hyeres, Franța. La clasa Ilca 6, românca a ocupat locul 1, asigurându-și astfel participarea la Olimpiadă.

Cu 70 de puncte acumulate în 10 curse, Ebru Bolat s-a clasat de două ori pe primul loc, de două ori pe locul doi și o dată pe locul trei, reușind să se mențină constant în top 10 în celelalte întreceri, cu excepția unei curse în care a fost descalificată.

Ebru Bolat, dublă campioană europeană

Ebru Bolat este o dublă campioană europeană, având titlurile Zoom8 și Optimist, și, ocupând, de asemenea, locul de vicecampionă mondială la Zoom8. În anul 2015, a obținut locul 2 la Campionatul European Zoom8 și locul 5 la Campionatul Mondial.

În 2016, s-a clasat pe locul 6 la Campionatul European de Tineret la clasa 29er. În prezent, deține titlul de campioană națională la clasa Ilca 6 la senioare și se află în top 50 mondial.

Sportivii români calificaţi la JO 2024 până în acest moment:

Atletism (5): Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklos (400 m), Alina Rotaru-Kottmann (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului);

Înot (2): David Popovici (100 m liber, 200 m liber), Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber);

Box (1): Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg);

Kaiac-canoe (3): Cătălin Chirilă (C1 – 1.000 m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuţă (C2 – 500 m);

Canotaj (44 locuri cotă): dublu vâsle feminin, categorie uşoară, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin, patru rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 feminin, dublu vâsle masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin, patru vâsle masculin, 8+1 masculin;

Gimnastică artistică (6): 5 locuri cotă – echipa feminină; Andrei Muntean;

Gimnastică ritmică (1): Annaliese Drăgan;

Polo pe apă (13): 13 locuri cotă – echipa masculină;

Tenis de masă (3): 3 locuri cotă – echipa feminină;

Lupte (1): Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg).

Iahting (1): Ebru Bolat

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.