E scandal! Germanii, revoltați după ce au văzut ce a făcut arbitrul meciului cu Spania la 80 de minute de la ultimul fluier

• Media: Digi Sport Special, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

În minutul 106, Marc Cucurella a blocat un șut al lui Jamal Musiala, iar nemții consideră că a făcut-o cu mâna! Arbitrul Anthony Taylor nu a dictat nimic, spre nemulțumirea germanilor.

Germanii, revoltați că Anthony Taylor a plecat de la stadion fără să dea explicații

Germanii de la Bild consideră că a fost penalty și s-au arătat deranjați de faptul că Anthony Taylor a plecat de la stadion fără să dea vreo explicație jurnaliștilor.

La ora 21:47 (n.r. ora Germaniei), arbitrul era pur și simplu dispărut. Niciun cuvânt despre decizia lui”, a titrat Bild, care a continuat:

Anthony Taylor nu a acordat un penalty pentru henț în minutul 106 al meciului dintre Germania și Spania, chiar dacă Marc Cucurella a blocat într-un mod clar mingea cu mâna.

Interesant este că, după meci, arbitrul nu a vrut să comenteze decizia. De ce a decis Taylor ca jocul să continue? Faza a fost verificată la VAR? Cum a decurs comunicarea cu asistenții săi? Sunt întrebări care rămân fără răspuns după o seară dramatică.

În schimb, Taylor și echipa lui au plecat de la stadion într-o dubă neagră Mercedes. La ora 21:47, arbitrul era dispărut, la doar 80 de minute după fluierul final”.

Decizia lui Anthony Taylor de a pleca de la stadion fără să ofere vreun interviu nu pare nimic neobișnuit pentru România, dar în Germania lucrurile stau diferit, întrucât, în Bundesliga, arbitrii vin la flash-interviuri după meci când există vreo fază controversată.

Spania – Franța, în semifinalele EURO 2024

În semifinale, Spania va juca împotriva Franței, care a eliminat-o pe Portugalia după lovituri de departajare.

Pe cealaltă jumătate de tablou, semifinala se va stabili după meciurile Anglia – Elveția și Olanda – Turcia.

Etichete: germania+ spania , anthony taylor , marc cucurella