Cum și-a numit Andrei Prepeliță elevii, după ce au luat 4 goluri de la Dinamo

• FOTBAL: FC Bihor – Viitorul Pandurii Târgu Jiu, sâmbătă, 18:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Farul – Poli Iași, sâmbătă, 21:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

Astfel, “Câinii Roșii” își continuă startul nesperat de bun din acest sezon și se află pe locul doi, cu șapte puncte, și cele mai multe goluri marcate, unsprezece. De partea cealaltă, nou-promovata e pe locul nouă, cu patru puncte.

Andrei Prepeliță și-a descris jucătorii ca fiind “apatici”, după Dinamo – Gloria Buzău 4-1

La flash-interviul de după meci, Andrei Prepeliță (38 de ani) a avut un discurs foarte sincer, în cadrul căruia nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume despre prestația elevilor săi.

“Am început meciul bine, 10 minute am stat doar în jumătatea lor. Apoi a venit primul gol, o minge ușoară, pe care băieții noștri n-au jucat-o cum trebuie. Apoi o altă fază simplă, cu centrare. Trebuiau fundașii laterali să iasă în pressing.

A doua repriză am făcut două modificări, am echilibrat jocul, după care aceeași apatie. Am fost apatici. Greab nu respinge mingea, rămâne la ei, 3-1. Pregătisem deja schimbările, 3-4-1-2, să forțăm un pic egalarea. Dar, la 3-1, Dinamo s-a descătușat și meciul era deja jucat.

O să analizăm, dar au fost prea precipitați. Marcajul nu a existat. La nivelul ăsta, dacă faci astfel de greșeli, o echipă precum Dinamo te taxează. Le-am zis că e greu cu asemenea greșeli să câștigi acasă la Dinamo. Nici la nivel de determinare n-au arătat cum trebuia”, a declarat Prepeliță.

clasament superliga
Clasamentul SuperLigii, după Dinamo – Gloria Buzău 4-1 / Foto: captură Digi Sport