Costel Gâlcă, supărat după eșecul cu Dinamo: ”E o lovitura grea pentru noi”. Cum a comentat posibila plecare a lui Andrei Ivan

Aflată pe prima treaptă a podiumului înaintea partidei de sâmbătă seara de pe Arcul de Triumf, Universitatea Craiova s-a văzut condusă după doar 32 de secunde. Reușita lui Bani a fost dublată de cea a lui Gnahore (42), iar golul izbăvit de Koljic (44) a fost în zadar.

A fost prima înfrângere a formației din Bănie în această stagiune și, totodată, prima contra ”câinilor” în ultimii 6 ani.

Costel Gâlcă: ”Avem nevoie de atitudine”

Întrebat la conferința de presă de Adrian Florea, redactor-șef adjunct la iAMsport.ro, despre posibilitatea ca Andrei Ivan să se despartă de club în această perioadă, Costel Gâlcă nu a negat.

”Noi dorim să rămână, dar depinde acum de ofertele care vin și de ceea ce își dorește și el. În momentul de față este jucătorul nostru și își dorește să joace, să intre în primul 11. Depinde de ce poate să plătească aceasă rivală”, a spus Gâlcă.

La flash-interviu, Costel Gâlcă a transmis că se aștepta la o victorie în această rundă, însă lipsa de atitudine a fost unul dintre argumentele pentru care nu s-a obținut un rezultat pozitiv.

”Începutul meciului a fost puțin decisiv. Am început jocul și imediat am primit gol. Nici mingea nu a fost trimisă unde trebuia, un jucător de-ai noștri a fost prins cu spatele. Cel de-al doilea gol a venit tot pe o deviere, a lui Maldonado și așa s-a încheiat prima repriză.

Nu am reușit în a doua repriză să fim mai lucizi, limpezi la minte, să putem duce mingea mai repede dintr-o parte în alta sau să ducem centrări. A fost și în prima repriză bara lui Mitriță, dar mă așteptam mai mult de la meciul ăsta, să câștigăm. E o lovitura grea pentru noi.

(n.r. accidentările lui Paradela și Mekvabishvili) Normal că îți încurcă tot. Dar nici așa nu e o scuză. Trebuia să finalizăm mai mult.

Cu multă muncă la antrenament și cu mai multă atitudine, cu pragmatism și organizare putem trece peste aceste moment. Sunt jucători cu calitate, care pot să facă diferența, avem nevoie de atitudine și de decizii luate în momente importante. S-au retras mai mult, e normal după ce marchezi două goluri. Nu e o scuză terenul”, a declarat Costel Gâlcă după Dinamo – Universitatea Craiova 2-1.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.