Brazilia – Costa Rica 0-0. Debut ratat de Selecao la Copa America

Brazilia – Costa Rica 0-0. Naţionala de fotbal a Braziliei, una dintre favorite, a debutat cu stângul la Copa America, 0-0 cu Costa Rica, luni, la Los Angeles, într-un meci din Grupa D a turneului găzduit de Statele Unite.

Condusă de Vinicius, recent câştigător al Ligii Campionilor cu Real Madrid, Selecao şi-a creat mai multe ocazii de gol, însă nu a reuşit să marcheze, spre disperarea lui Neymar, accidentat, dar prezent în tribune pentru a-şi susţine colegii.

După un început bun de meci, Marquinhos a trimis mingea în plasă la lovitura liberă executată de Raphinha şi deviată de Rodrygo (30), însă golul a fost anulat după trei minute de analiză video, din cauza unui ofsaid de câţiva centimetri.

Brazilia a supus poarta costaricană la un asediu, dar din cele 11 şuturi trimise, doar trei au fost pe spaţiul porţii, Lucas Paqueta nimerind bara în minutul 63.

Portarul costarican Patrick Sequeira s-a remarcat la şutul lui Bruno Guimaraes (79), care a fost imprecis la ultima ocazie a meciului (90+2).