Austriecii nu s-au ferit de cuvinte, după LASK – FCSB

• SuperLiga: Petrolul – Oțelul, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Poli Iași – Rapid, vineri, 22:00, DGS 1

Existau clar mai multe așteptări pentru formația care a încheiat pe locul 3 sezonul trecut în Austria, având în vedere reacția presei locale.

Presa din Austria a numit prestația celor de la LASK “slabă” și “dezamăgitoare”

Mai multe site-uri din Austria au criticat jocul celor de la LASK, care, deși au început mai bine meciul, în a doua repriză le-au permis celor de la FCSB să își creeze mai multe ocazii.

“Prestație slabă. LASK încă trebuie să se îngrijoreze după o remiză seacă” au titrat cei de la Kurier, care au mai scris:

“LASK a controlat și dominat, dar a și avut lipsă de concentrare de mai multe ori în apărare. Echipa din Linz a fost nepăsătoare și și-a risipit avantajul.

Una peste alta, repriza a doua a fost o prestație slabă a lui Linz. Rezultatul nu e satisfăcător, dar lasă șanse pentru orice scenariu în retur. Chiar și așa, LASK încă nu și-a găsit ritmul în noul sezon”

De asemenea, și cei de la Kicker au numit prestația celor de la LASK drept “slabă”, în timp ce Laola1 a scris că formația din Linz “s-a chinuit”. Returul e joia viitoare, de la 21:30.

Este pentru prima dată când Crețu dă două centrări importante într-un singur meci. A fost un pic de deranj în startul partidei acolo, pe flancul lui, i-au dat-o și printre picioare.

Pe urmă, au recuperat, au înscris. Bună centrarea lui Crețu, a sărit foarte bine Miculescu, s-a transformat în al doilea atacant.

Edjouma, dacă ar avea tonus și ar avea mai multe minute… Defensiv, Lixandru e superior, dar pe faza ofensivă Edjouma a scos doi adversari, FCSB era patru contra doi la acea fază, dar a greșit ultima pasă, înainte de egalare. În partea a doua a jocului mi-a plăcut.

La un moment dat, FCSB o să arate bine, pentru că are dubluri în față. Se vede că deocamdată Popescu și Tănase nu au ritm. E nevoie de timp.

Una peste alta, o prestație bună, și eu spun că adversarul nu are aceeași forță, nu pune aceeași presiune ca Sparta”, a declarat Ilie Dumitrescu, la emisiunea Digi Sport Special.

Etichete: austria , playoff europa league , preliminarii europa league , lask , lask fcsb