Connect with us

Alte Sporturi

Adrian Bumbescu, marcat de moartea lui Emeric Ienei: ”A revoluționat fotbalul românesc”

  • admin
Adrian Bumbescu, marcat de moartea lui Emeric Ienei: ”A revoluționat fotbalul românesc”

  • UCL: QarabagChelsea, miercuri, 19:45, DGS 1

  • UCL: BruggeBarcelona, miercuri, 22:00, DGS 1

Despre antrenorul alături de care Steaua a câștigat Cupa Campionilor Europeni, la data de 7 mai 1986, după 0-0 (0-0 d.p, 0-2 d.ld.) a vorbit și Adrian Bumbescu (65 de ani).

Adrian Bumbescu, după moartea lui Emeric Ienei: ”Om de o noblețe extraordinară”

Fostul fundaș central al marii echipe din anii ’80, acum antrenor la centrul de copii și juniori din Ghencea, a primit vestea trecerii în neființă a lui Ienei cu o foarte mare tristețe,

”Am primit și eu vestea și nu mi-a venit să cred. Regret nespus, mai ales că eu am avut o relație specială cu dânsul.

Mi-a fost antrenor și la Steaua, dar și la echipa națională și pot spune că a fost un om de o noblețe extraordinară. Când mai făceam câte o prostie, știa să închidă ochii și să treacă peste, a fost un adevărat domn”, a spus Bumbescu, cu vocea gâtuită de emoție.

Cel care era cunoscut pe vremea în care juca fotbal drept ”Colonelul” și care băga spaima în adversari abia vorbește acum, marcat de vestea terifiantă.

”Au dispărut deja patru din generația noastră și cred că trebuie să ne întâlnim mai des. De nea Imi, numai de bine, ce să spun.

A revoluționat fotbalul românesc, a fost unul dintre cei mai buni antrenori, alături de Pițurcă, Kovacs, Lucescu. Știa să pregătească un meci, ca nimeni altul , avea mereu vorbele la el”, s-a destăinuit fostul mare fotbalist al Stelei 86.

Marele regret al lui Bumbescu, după ce a câștigat Cupa Campionilor Europeni: ”Eu și nea Imi suntem singurii care nu am primit medalii”

Bumbescu a dezvăluit și un amănunt, de foarte puțini oameni știut, legat de marele trofeu câștigat în urmă cu 39 de ani. El și regretatul Emeric Ienei sunt singurii fotbaliști de la Steaua care nu au mai primit medaliile cuvenite.

”Să vă spun una cu nea Imi. După finala Cucei Campionilor Europeni, eu și cu nea Imi am rămas ultimii și când ne-am dus și noi după medalii, nu mai aveau.

După ce am aflat că nici nu mai aveam cum să primim, pentru că nu mai erau, nea Imi a tras o înjurătură în ungurește și a zis ‘hai să plecăm de aici’.

Nici după ceea nu am mai primit medalii”, a încheiat Adrian Bumbescu.

Etichete: emeric ienei , adrian bumbescu , a mruit emeric ienei , bumbescu ienei


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi