Connect with us

Alte Sporturi

A semnat! ”Perla” pierdută de ”U” Cluj s-a transferat la Dinamo

A semnat! ”Perla” pierdută de ”U” Cluj s a transferat la Dinamo

  • Media: Fotbal Club, duminică, 18:30, DGS 1

  • Media: Fotbal European, duminică, 20:30, DGS 1

Considerat unul dintre cei mai promițători fundași dreapta din generația sa, Ștefan Opriș este crescut de ”U” Cluj, cu care a fost sub contract până în această vară. Angajamentul a fost ”rupt” la Comisii, din cauza unei semnături false.

Ștefan Opriș a semnat cu Dinamo

Dinamo a profitat de situație și l-a legitimat pe Ștefan Opriș. Din informațiile Digi Sport, fundașul dreapta de 19 ani a semnat deja contractul cu Dinamo și zilele viitoare va fi prezentat oficial.

Dinamo a publicat deja un clip video în care apare Ștefan Opriș, dar fără să ofere detalii. Fundașul dreapta apare în imaginile prezentate de club cu spatele, aflat în tribună la meciul amical pe care Dinamo l-a jucat cu Motor Lublin. 

”ȘO what?”, a scris Dinamo în descrierea clipului, un joc de cuvinte, cu ”ȘO” fiind inițialele prenumelui și numelui de familie ale jucătorului.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Pe Ștefan Opriș l-a vrut și Farul, dar jucătorul a decis să meargă la Dinamo, care îi mai are în lot pentru postul de fundaș dreapta pe Maxime Sivis și Jordan Ikoko.

Ștefan Opriș are avantajul de a respecta regula U21. Născut în 2007, fundașul dreapta va fi eligibil pentru regulă încă trei sezoane.

În sezonul trecut, Ștefan Opriș a fost jucător de bază la Poli Iași, pentru care a evoluat în 26 de meciuri din Liga 2, unde a reușit trei assist-uri.

La nivelul primei ligi, Ștefan Opriș are o singură apariție, la ”U” Cluj, în finalul meciului cu FCSB din etapa a opta a play-off-ului sezonului 2024 – 2025.

FOTBAL:UNIVERSITATEA CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2025)
Ștefan Opriș și Daniel Bîrligea / Foto: Sport Pictures

Al patrulea junior transferat de Dinamo

Ștefan Opriș este al patrulea tânăr jucător transferat de Dinamo în această vară.

Clubul din ”Ștefan cel Mare” i-a mai adus pe Ianis Doană, mijlocaș ofensiv de 18 ani care a jucat la CSA Steaua sezonul trecut, pe Adriano Manole, mijlocaș central de 18 ani care a fost adus de la FC Argeș, și pe Răzvan Radu, fundaș stânga de 20 de ani transferat de la Metalul Buzău.

Dinamo a transferat și doi jucători cu mai multă experiență: stoperul spaniol Martin Pascual, în vârstă de 26 de ani, care sezonul trecut a jucat la CD Mirandes, cu care a retrogradat în liga a treia din Spania, și Alaa Bellaarouch, portar de 24 de ani împrumutat de la Braga.

Dinamo a disputat două meciuri amicale în cantonamentul din Polonia

Cu un nou antrenor, portughezul Nuno Campos, care l-a înlocuit pe Zeljko Kopic, Dinamo se pregătește pentru noul sezon în Polonia, unde a disputat deja două partide de verificare.

În primul amical, Dinamo a învins-o pe Leczna, scor 2-1, în timp ce a doua partidă de verificare a fost pierdută în fața lui Motor Lublin, 1-3.

În primul meci oficial al noului sezon din SuperLigă, Dinamo o va înfrunta pe Petrolul, la Ploiești, în weekend-ul 18/19 iulie, în direct la Digi Sport 1.

Etichete: transfer dinamo , stefan opris


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi