SuperLiga

Dinamo câștigă pe terenul Farului și produce marea surpriză a etapei

Dinamo a produs surpriza etapei după ce a învins campioana României, Farul, la Ovidiu, scor 2-0, în ultimul meci al etapei cu numărul 25 din Superligă.

,, Câinii” au deschis scorul prin Velkoski, în minutul 29, după o centrare excelentă a lui Milanov. Alb-roșii și-au dublat avantajul imediat după pauză prin Dennis Politic, care a marcat cu poarta goală după o centrare pe jos a lui Pavcic.

Singura ocazie mare de gol a Farului a fost semnată de Larie, căpitanul marinarilor trimițând în bară, în minutul 67.

VIDEO cu rezumatul meciului:

După acest meci, Farul rămâne pe locul al 5-lea cu 37 de puncte. De partea cealaltă, Dinamo o egalează pe FC Botoșani ajungând la 19 puncte și scapă provizoriu de ultimul loc datorită golaverajului pozitiv față de moldoveni.

Echipe de start:

FARUL: Buzbuchi – Boli, Larie, M. Popescu, Dussaut – Grameni, Nedelcu, Kiki – Deaconu, Rivaldinho, Budescu
Rezerve: Mușat, Răfăilă, Sîrbu, Gustavo, Dănuleasă, Grosu, Quieros, N. Popescu, Ganea, Vînă, Cojocaru, Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

DINAMO: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Politic
Rezerve: Railean, Began, Gregorio, Iglesias, D. Irimia, Neagu, Bani, Grigore, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Costin
Antrenor: Zeljko Kopic