Dinamo a învins CSA Steaua în derby-ul din Liga Naţională la handbal masculin

Dinamo a învins CSA Steaua în derby-ul din Liga Naţională la handbal masculin. CS Dinamo Bucureşti a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 35-32 (14-16), duminică, în Sala Dinamo, într-un derby de tradiţie al sportului românesc, desfăşurat în etapa a 7-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Campioana a avut o primă repriză mai slabă, iar Steaua a condus surprinzător cu 9-5, 11-8 şi 16-14 la pauză. Roş-albaştrii au fost în avantaj şi în partea secundă, cu 20-18 şi 22-20, însă Dinamo a fost mai bună şi s-a impus la trei goluri.

Ante Kuduz a marcat 6 goluri pentru Dinamo, Ali Zein 5, Andrii Akimenko 4, Branko Vujovic 3, Nicuşor Negru 3, Alex Pascual Garcia 3, Stanislav Kasparek 3, Daniel Stanciuc 3, Yoav Lumbroso 3, Miklos Rosta 2. Ionuţ Iancu a avut 9 intervenţii, iar Dragoş Stan 2, scrie agerpres.ro.

Pentru Steaua au înscris Alexandru Mihai Tărîţă 7 goluri, Marko Davidovic 6, Ovidiu Irimia 5, Ştefan-Valentin Neagu 4, Gabriel Sebastian Burlacu 4, Octavian Bizău 4, Sabin Constantina 1, Valentin Ghionea 1.