Jaqueline Cristian, eliminată în turul doi al turneului de la Wuhan. Înfrângere în fața favoritei numărul 5

• Nations League: Italia – Belgia, joi, 21:45, DGS 1

• Nations League: Israel – Franța, joi, 21:45, DGS 2

Jaqueline Cristian (26 ani, 75 WTA), beneficiara unui wild card, s-a înclinat după o oră şi 42 de minute, în faţa favoritei numărul cinci.

Jaqueline Cristian a fost eliminată de la WTA 1.000 Wuhan de Qinwen Zheng

Dacă Zheng a încheiat cu 9 aşi şi 2 duble greşeli, Cristian a totalizat 3 aşi şi 6 duble greşeli, reprezentanta gazdelor având procentaje superioare la punctele cu ambele servicii, precum şi la cel al mingilor de break.

Jaqueline Cristian şi Zheng (22 ani, 7 WTA) sunt la egalitate în meciurile directe, după ce a învins-o în 2019, în primul tur la Roma (ITF), 6-3, 6-2, şi în 2021, în optimi la Palermo, cu 6-1, 6-4. Zheng s-a impus anul acesta, în sferturi la Palermo, cu un sec 6-1, 6-1.

Cristian s-a ales cu un cec 20.714 dolari şi 65 de puncte WTA pentru participare.

Perechea româno-spaniolă Monica Niculescu/Cristina Bucşa a fost învinsă miercuri de cuplul Ana Danilina (Kazahstan)/Irina Hromaceva (Rusia) cu 4-6, 0-6, 10-8.

Niculescu şi partenera sa născută la Chişinău au cedat după o oră şi 25 de minute, deşi au avut 8-6 în super tiebreak. Niculescu şi Bucşa, campioane anul acesta la Strasbourg, vor primi un cec de 13.693 de dolari şi 120 de puncte WTA la dublu.

VIDEO Ultimul punct al partidei Jaqueline Cristian – Qinwen Zheng, cu 2-6, 4-6

Etichete: jaqueline cristian , wta wuhan