Recordul Progresului București, egalat după 27 de ani, în UEFA Champions League!

• Champions League: ȘahtiorAtalanta, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: LilleReal Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1

• Emre Can, Karim Adeyemi (hat-trick), Serhou Guirassy (dublă) și Felix Nmecha au înscris pentru ”galbeni”, în timp ce golul de onoare al scoțienilor a fost marcat de Daizen Maeda.

Celtic a primit 5 goluri în prima repriză și a intrat în istoria negativă a fotbalului britanic

Partida de pe Signal Iduna Park a fost una și mai umilitoare pentru Celtic, după ce a egalat o statistică negativă veche de 27 de ani.

Potrivit celor de la Opta, echipa lui Brendan Rodgers este prima echipă britanică care încasează cinci goluri într-o singură repriză europeană, de la Cwmbran Town încoace.

În sezonul 1997/1998, Cwmbran Town pierdea partida jucată cu Progresul, scor 0-7, în turul preliminariilor Cupei Cupelor, mai exact în 28 august 1997. Atunci, bucureștenii marcau cinci goluri în prima repriză prin Radu Niculescu, Adrian Pigulea (dublă) și Cristian Albeanu (dublă). În cea de-a doua repriză a mai marcat o dată Adrian Pigulea, dar și Marian Savu.

• În returul din Țara Galilor, Progresul a reușit să învingă ”doar” cu 5-2.

Screenshot 2024-10-01 at 23.57.05

Etichete: liga campionilor , champions league , cupa cupelor , celtic , borussia dortmund , progresul , cwmbran town