Zeljo Kopic, după înfrângerea cu FCSB: “Am condus meciul până la primul gol. Experiența a contat”

• SuperLiga: Poli Iași – Unirea Slobozia, luni, 18:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid – Farul, luni, 21:00, DGS 1

Primul gol al partidei a fost marcat printr-o execuție de clasă a lui Daniel Bîrligea, în minutul 26, în timp ce Musi a dus scorul la 2-0, în minutul 90+3.

Zeljko Kopic: “Am condus meciul până la golul lui Bîrligea. Este despre curaj, experiența și-a spus cuvântul”

În urma rezultatului de pe Arena Națională, FCSB ocupă poziția a 6-a, cu 19 puncte, în timp ce Dinamo e pe 7, cu 18 puncte.

La finalul partidei, Zeljko Kopic, antrenorul celor de la Dinamo, a spus că experiența a fost cea care a făcut diferența în derby.

“Ne-au lipsit pasa și șutul, dar am avut meciul sub control până la primul lor gol. Felicitări celor de la FCSB. Am avut multe momente bune, puteam face un rezultat bun. Asta este despre ce vorbim tot timpul.

Nu este ușor să joci pentru Dinamo, pentru mulți dintre ei a fost primul derby, sunt mulți jucători tineri. Sper ca data viitoare să joace mai bine, să învețe din asta. Am folosit bine spațiile în prima repriză, asta le-am spus la pauză.

Totul este despre curaj, despre energie, adversarii au fost mult mai puternici. Trebuia să fim mai aproape de Bîrligea, la primul lor gol. Nu ne-am creat ocazii de gol, e adevărat, primul șut pe poartă l-am avut în finalul partidei.

Nu stăm rău, suntem la două puncte de locul al doilea.

Mulți jucători care au jucat azi nu au fost în forma lor.

Politic este important, dar pentru mine sănătatea echipei, a grupului este cea mai importantă.”, a declarat Zeljko Kopic, la flash-interviu.