Fotbal

Victorie importantă pentru echipa lui Dan Petrescu, în optimile Ligii Campionilor Asiei

Echipa antrenată de Dan Petrescu, Jeonbuk Hyundai Motors s-a impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Pohang Steelers(formație care provine tot din Coreea de Sud), într-un meci disputat astăzi, în Liga Campionilor Asiei.

Gazdele au deschis scorul în minutul 17 prin Hernandes, mijlocașul brazilian transferat în această iarnă aflându-se la primul meci oficial pentru Jeonbuk.

Hyun-Beom Ahn a închis tabela, în minutul 64, iar echipa lui Dan Petrescu a obținut un succes foarte important în economia calificării în sferturile de finală ale competiției.

Este de precizat că Jeonbuk Hyunday Motors și Pohang Steelars s-au mai întâlnit în acest sezon , în finala cupei Coreei de Sud. Atunci Pohang învingea cu scorul de 4-2 și punea mâna pe trofeu.

Returul este programat pe 20 februarie cu începere de la ora 12:00.

Dan Petrescu a devenit antrenorul celor de la Jeonbuk la începutul lunii iunie a anului trecut, după ce ”Bursucul” s-a despărțit de CFR Cluj. De atunci, tehnicianul român a adunat 30 de prezențe pe banca sud-coreenilor și a obținut 15 victorii, 6 remize și 9 înfrângeri.