Connect with us

Alte Sporturi

Surpriză! Alexi Pitu a semnat și a revenit în România

Surpriză! Alexi Pitu a semnat și a revenit în România

  • Media: Fotbal Club, sâmbătă, 20:30, DGS 1

  • Media: Fotbal European, sâmbătă, 22:30, DGS 1

Alexi Pitu a plecat de la Farul la începutul anului 2023, însă experiențele de la Bordeaux, Dunkerque și Vejle nu au fost cele mai bune pentru fotbalistul român.

Alexi Pitu a semnat cu UTA

În ultima perioadă, despre Alexi Pitu s-a scris că ar putea ajunge la Dinamo și CFR, dar și că va reveni la Farul. În cele din urmă, atacantul a semnat pe un an cu UTA, iar arădenii au opțiunea prelungirii cu încă un sezon.

Reamintim că Farul a încasat două milioane de euro pentru transferul lui Alexi Pitu la Bordeaux.

„Alexi Pitu (24 ani) a semnat cu UTA un contract valabil pentru sezonul 2026-2027, cu opțiune de prelungire pentru încă un an.

Născut la Karlsruhe și format la Academia Gheorghe Hagi, mijlocașul a debutat în fotbalul mare la doar 16 ani, devenind cel mai tânăr jucător român care a evoluat într-o competiție europeană.

În cariera sa a îmbrăcat tricourile formațiilor FC Viitorul, Farul Constanța, Girondins de Bordeaux, USL Dunkerque și Vejle Boldklub”, a transmis UTA.

Formația lui Adrian Mihalcea a câștigat play-out-ul ultimului sezon din SuperLiga. UTA Arad nu a avut însă drept de joc în cupele europene, astfel că nu a putut juca în barajul pentru Conference League cu FCSB.

UTA va împărți stadionul din Arad cu o altă echipă din SuperLiga

Cum orașul Hunedoara nu are în momentul de față un stadion care să îndeplinească regulile pentru prima ligă, oficialii de la Corvinul au fost nevoiți să se reorienteze. După ce varianta Sibiu a picat, iar lucrările la arena din Petroșani mai durează, trupa lui Florin Maxim va evolua la Arad.

La o zi după anunțul făcut de Corvinul, oficialii de la UTA au reacționat. Prin vocea finanțatorului Alexandru Meszar, arădenii au transmis că au acceptat cu plăcere această solicitare.

Corvinul și Primăria Arad au semnat un contract valabil pe un an, însă hunedorenii vor pleca la Petroșani mai devreme, mai exact după ce lucrările la stadion vor fi finalizate.

„Și UTA a fost într-o situație asemănătoare de mai multe ori. Am primit sprijin de la Oradea, Sibiu sau Șiria. Când stadionul nu era gata sau în perioada în care se schimba gazonul. Am răspuns și noi pozitiv, fiind acum și județul vecin în aceeași situație.

Acesta a fost primul lucru pe care l-am cântărit. Am fost ajutați și acum este rândul nostru să ajutăm. Primăria din Arad, după ce a primit solicitarea de la Hunedoara, a întrebat clubul nostru. Nu putem spune că nu ne încurcă. Este puțin incomod, logistic vorbind, dar trecem peste toate astea și ajutăm echipa Corvinul.

Contractul a fost semnat pe un an, având în vedere că sunt lucrări la Petroșani și nu se știe când sunt gata. Dar, dacă sunt încheiate, atunci Corvinul se retrage și merge acolo”, a spus Alexandru Meszar, pentru digisport.ro.

Etichete: uta , superliga , alexi pitu


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi