Sergiu Buș, dezamăgit după FCSB – Corvinul 3-0: ”Am dominat în prima repriză”

• Media: Liga Digi Sport, vineri, 17:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 20:55, DGS 1

Partida a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România.

Sergiu Buș crede că hunedorenii puteau scoate mai mult din meciul cu FCSB

Sergiu Buș a tras concluziile după FCSB – Corvinul 3-0 și a subliniat că hunedorenii trebuiau să fie mai pragmatici.

Ați văzut jocul și pot să spun că suntem un pic dezamăgiți. Am dominat în prima repriză, deși am fost conduși. Am jucat bine în prima repriză. Ocaziile se întorc.

Puteam să profităm de unele șanse avute și să fim mai pragmatici. La 1-0 puteam sa facem 1-1 și altfel era jocul. Îi felicit pe cei de la FCSB pentru câștigarea trofeului.

Ne-au luat în serios și nu ne-au tratat ca pe o echipă din eșalonul secund. Am vorbit si cu Chiricheș. Nu îi venea să creadă că jucăm așa bine. Corvinul e o echipă bună, care un potențial bun. Putem să facem față în Europa.

Avem de învățat de la meciul ăsta. Eu am venit să ajut Corvinul. Am venit să joc pentru Europa. Asta cu dreptul de promovare încă nu știu dacă s-a obținut”, a declarat Sergiu Buș, la finalul meciului FCSB – Corvinul.

FCSB a câștigat primul trofeu al sezonului, după 3-0 contra Corvinului în Ghencea

Meciul din Ghencea a început cu cei de la Corvinul în atac. Roger și Neacșa au ratat primele ocazii ale meciului din Supercupa României. Apoi a venit golul FCSB-ului. David Miculescu a înscris în minutul 21, cu o lovitură de cap, după șutul respins în față al lui Baba Alhassan.

Prima parte a jocului s-a terminat cu două ratări semnate de Buș și Manolache. Repriza a doua a fost dominată de cei de la FCSB. Marius Ștefănescu a punctat pentru 2-0 în minutul 52, cu un șut superb la colțul lung.

Acesta a mai ratat o ocazie uriașă în minutul 72, când a scăpat singur cu Lefter, dar a șutat fix pe direcția goalkeeperului de la Corvinul.

În minutul 80, cei de la FCSB au făcut 2-0. Luis Phelipe a înscris din șase metri, cu poarta goală. Meciul din Ghencea s-a încheiat cu ratarea din minutul 90 a lui Marius Ștefănescu, care a trimis mult peste poarta lui Lefter, din marginea careului mare.

Astfel, în urma rezultatului din Ghencea, FCSB a început noul sezon cu un trofeu.

Video cu rezumatul meciului FCSB – Corvinul 3-0

Etichete: supercupa romaniei , sergiu bus , fcsb corvinul , dezamagire sergiu bus