Handbal

Rapid-Ferencvaros 20-23. Giuleștencele aproape eliminate din Liga Campionilor

Rapid și Ferencvaros s-au întâlnit ,astăzi, în Sala Polivalentă din București, în cadrul rundei cu numărul 12 a Ligii Campionilor la handbal feminin. Echipa din Ungaria a învins cu scorul de 23-20 și a provat echipei din Giulești a cincea înfrângere consecutivă în cea mai puternică competiție europeană.

Începutul de meci a fost unul echilibrat, dar după un sfert de oră jocul echipei antrenate de David Ginesta a început să scârțâie. La pauză tabela arăta 16-11 pentru Ferencvaros, iar de acolo totul a fost o formalitate pentru unguroaice care au controlat jocul până la sfărșit.

Cele mai bune marcatoare ale meciului au fost Emily Bölk (Ferencvaros), cu 8 goluri, respectiv Anđela Janjušević (Rapid) , cu 7.

În urma acestui rezultat, Rapid este pe locul al 7-lea, cu 7 puncte. De partea cealaltă, Ferencvaros urcă pe locul al 6-lea, cu 10 puncte.

Pentru a se califica mai departe din grupe ,Rapid trebuie să câștige ultimele două meciuri rămase , în deplasare cu Zaglebie și acasă cu Esbjerg, iar Ferencvaros să piardă meciul de acasă cu Kristiansand și deplasare de la Metz