Promisiunea făcută de ”Tricolorul” care a fost titular în toate meciurile României de la EURO

• Supercupa: FCSBCorvinul, joi, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 22:00, DGS 1

”Tricolorii” au fost învinși de ”Portocala Mecanică”, scor 0-3, și au ratat șansa de a egala cea mai mare performanță a țării la Campionatele Europene (sferturile de finală).

Marius Marin: ”Acesta este doar începutul!”

Marius Marin (26 de ani) a fost titular în toate cele patru partide ale României de la EURO și a avut un mesaj emoționant la scurt timp după eliminare.

Fotbalistul celor de la Pisa a mulțumit tuturor suporterilor și a ținut să facă și o promisiune întregii țări.

”Acesta este doar începutul!!!Mulțumim milioanelor de români care ne-au fost alături în această călătorie minunată! Cea mai mare victorie pentru noi este să vedem că România trăiește și respiră din nou fotbal. Mândru ca sunt român!!!”, a scris Marius Marin pe Instagram.

Marius Marin a jucat 305 minute la EURO 2024

Din lotul de 26 de jucători pe care Edi Iordănescu l-a deplasat în Germania, trei fotbaliști au jucat toate minutele, în timp ce cinci dintre ei nu au intrat niciun minut pe teren, conform unei statistici publicate de Sofascore

Niță, Drăgușin și Burcă au prins pe teren finalul tuturor celor patru partide disputate de România la EURO 2024, adică împotriva Ucrainei, Belgiei, Slovaciei respectiv Olandei, iar Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Rațiu au și ei peste 350 de minute disputate fiecare, iar Marius Marin 305 minute.

În schimb, portarii Moldovan și Târnovanu plus jucătorii de câmp Șut, Nedelcearu și Bîrligea nu au apucat să fie pe teren niciun minut și rămân singurii români care se întorc acasă dezamăgiți că au trăit emoțiile unei asemenea competiții doar de pe banca de rezerve.