”Priviți circul!” Croații au răbufnit după eșecul la scor de neprezentare în fața Spaniei la EURO 2024

• FOTBAL: Oviedo – Espanyol, duminică, 19:30, DGS 2

• MEDIA: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Tripla campioană europeană s-a impus clar, prin golurile marcate de Alvaro Morata (29), Fabian Ruiz (32) şi Dani Carvajal (45+2), asigurându-şi victoria încă din prima repriză. Totuși, croații au avut șansele lor, iar în repriza a doua, pe fondul relaxării ibericilor, au echilibrat jocul.

Bruno Petkovic i-a enervat pe jurnaliștii din Croația: ”Priviți circul care a urmat

Croaţii au primit penalty în minutul 78, la o intervenţie a lui Rodri asupra lui Petkovic. Portarul Unai Simon a apărat şutul lui Petkovic (80), faza a continuat, iar acelaşi Petkovic a reluat în plasă centrarea lui Perisic, însă golul a fost anulat de arbitrajul video deoarece Perisic intrase în careu înaintea executării penalty-ului.

După joc, presa din Croația l-a criticat pe atacantul în vârstă de 29 de ani: ”Petkovic a preferat să forțeze un penalty în loc să marcheze. Priviți circul care a urmat”, au scris cei de la Index.

Croația a suferit o înfrângere grea, 0-3, în fața Spaniei, în primul meci de la Campionatul European. Echipa lui Zlatko Dalic a fost învinsă după o primă repriză dezastruoasă, în care spaniolii au marcat trei goluri și și-au asigurat astfel victoria”, au mai notat croații.

FOTO Faza penalty-ului Croației

Etichete: spania croatia , bruno petkovic , penalty croatia , croatia euro 2024 , presa croatia