O nouă poreclă! Cu cine l-au comparat spaniolii pe Andrei Rațiu, după ce a marcat și a fost desemnat ”omul meciului”

• Champions League: Juventus – PSV, marți, 19:45, DGS 1

• Champions League: Milan – Liverpool, marți, 22:00, DGS 1

Internaționalul român a primit cea mai mare notă din această partidă și a fost desemnat ”omul meciului” la final.

Andrei Rațiu, comparat cu Road Runner, personaj din desene

Osasuna a deblocat tabela în urma reușitei semnate de Raul Garcia în minutul 27, dar formația pregătită de Inigo Perez a dat startul revenirii după pauză. Abdul Mumin (minutul 50), Andrei Rațiu (minutul 66) și Unai Lopez (minutul 90+5) au marcat în poarta lui Sergio Herrera pentru a consemna ”remontada”.

La final, cei de la as.com au vorbit despre această partidă și l-au evidențiat pe Andrei Rațiu, pe care l-au comparat cu un personaj din desene, Road Runner.

”Revenirea a fost însă opera unui alt fundaș: Rațiu. Revelație la EURO 2024, Sonic al României și Road Runner-ul din banda dreaptă a prins mingea și a făcut 2-1, cu ajutorul lui Pablo Ibanez, care a deviat ușor traiectoria”, au scris ibericii.

Presa spaniolă a găsit un nou personaj cu părul albastru, din desenul Wile E. Coyote și Road Runner.

Screenshot 2024-09-17 102332
Road Runner / Foto: Looney Tunes.com

În urma acestui succes, Rayo Vallecano a urcat pe locul 7 în La Liga, cu 7 puncte.

VIDEO Golul lui Andrei Rațiu din meciul Rayo Vallecano – Osasuna 3-1

După ce a trimis balonul în poarta lui Sergio Herrera, fundașul dreapta a celebrat reușita într-un mod inedit, iar acest lucru i-a făcut pe spaniolii de la La Liga să afirme: ”Celebrarea sezonului tocmai a fost deblocată. Andrei Rațiu, aruncați o privire”

La final, ”Sonic” a explicat și pentru cine a făcut gestul respectiv. ”I-am dedicat golul fetiței mele, pentru că ea mereu mă salută așa când mă vede și am făcut același gest”, a afirmat românul.

Etichete: rayo vallecano , andrei ratiu