Moldova are o nouă campioană! Cine este echipa care a încheiat supremația lui Sheriff Tiraspol. FCSB a scăpat de ”călăul” Farului în preliminarii

Petrocub Hînceşti a acumulat 21 de puncte în play-off şi nu mai poate fi ajunsă de Zimbru Chişinău şi Sheriff Tiraspol, care au patru puncte, respectiv şase puncte mai puţin, cu o singură etapă rămasă de disputat.

Sheriff Tiraspol câştigase precedentele opt ediţii ale campionatului, iar acum riscă să nu se claseze nici măcar pe locul secund.

”Hegemonia” lui Sheriff Tiraspol a fost încheiată

Petrocub, un club înfiinţat în 1999, şi-a asigurat prezenţa în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Formaţia din Hînceşti poate reuşi eventul, urmând s-o întâlnească pe Zimbru Chişinău în finala Cupei Republicii Moldova, pe 25 mai.

În sezonul trecut, Sheriff a eliminat-o pe Farul în primul tur preliminar al Ligii Campionilor, după ce a pierdut 0-1 la Ovidiu, dar a câștigat returul, scor 3-0, după prelungiri.

Așadar, faptul că trupa din Tiraspol nu va mai evolua în preliminariile Champions League este o veste bună și pentru FCSB, care putea să o înfrunte Sheriff în calificări.