Connect with us

Alte Sporturi

Marco Reus revine la Borussia Dortmund

  • admin
Marco Reus revine la Borussia Dortmund

  • La Liga: BarcelonaMallorca, marți, 22:30, DGS 1

  • Premier League: Manchester CityAston Villa, marți, 22:00, DGS 2

Marco Reus devine ambasador al celor de la Borussia Dortmund 

Neamțul în vârstă de 35 de ani a părăsit vara trecută clubul din Dortmund după 12 ani, iar acum joacă în Major League Soccer, la clubul Los Angeles Galaxy, acolo unde mai are contract până în 2026.

Cotidianul german Ruhr Nachrichten l-a citat pe managerul executiv al clubului, Carsten Cramer, spunând: ”Vă voi dezvălui acum. Vrem să aducem pe cineva în consiliu care în prezent joacă în MLS”

În calitate de ambasador de brand, Marco Reus va urma paşii parcurşi de alţi jucători ai lui Dortmund precum Patrick Owomoyela, Karl-Heinz Riddle, Jorg Heinrich şi Roman Weidenfeller, anunță Agerpres.

Borussia Dortmund v Real Madrid CF - UEFA Champions League Final 2023/24, United Kingdom - 01 Jun 2024
Marco Reus / Foto: Profimedia

Marco Reus a strâns 429 de meciuri pentru ”Galbeni”, 170 de goluri și 131 de pase decisive, timp în care a cucerit două Cupe și două Supercupe.

Marco Reus: ”Întotdeauna voi purta aceste culori în suflet”

Finala UEFA Champions League dintre Borussia Dortmund și Real Madrid, scor 0-2, a fost ultimul meci jucat de Marco Reus în tricoul nemților.

Vizibil afectat de înfrângere, acesta le-a transmis fanilor un mesaj abia la două zile distanță de la marele meci de pe Wembley.

”Deci, asta este! Din păcate, nu cu finalul pe care îl meritam cu toții. Vă mulțumesc pentru tot ce mi-ați oferit din prima zi. Am crescut împreună în toți acești ani, am trecut prin toate suișurile și coborâșurile, pentru asta vreau doar să vă mulțumesc! Întotdeauna voi fi unul dintre voi!

Vreau să mulțumesc din suflet colegilor mei jucători, antrenori, staff și supervizori. Am avut șansa să cunosc oameni atât de speciali, atât pe teren, cât și în afara lui, în timpul petrecut alături de voi. Datorită vouă am putut deveni cine sunt acum. O să-mi fie dor de voi.

Acum e timpul să pun deoparte tricoul galben-negru. Mă așteaptă o nouă aventură, dar întotdeauna voi purta aceste culori în suflet și vă voi susține de oriunde.

Aveți grijă de voi, ne mai vedem!”, a fost mesajul transmis de Marco Reus pe rețelele sociale.

Etichete: mls , germania , borussia dortmund , bundesliga , la galaxy , marco reus , los angeles


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi