Maghiarii l-au descris în două cuvinte pe David Popovici după ce s-a calificat în finală la 100 metri liber

• Conference League: Universitatea Craiova – Maribor, joi, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo – Gloria Buzău, vineri, 22:00, DGS 1

După ce a câștigat medalia de aur la 200 metri liber, campionul nostru va încerca să își mai treacă una în palmares.

David Popovici a ajuns în finală după ce a obținut al cincilea timp, și anume 47.66. Timpi mai buni decât Popovici au obţinut şi trei înotători din prima semifinală, australianul Kyle Chalmers (47.58), maghiarul Nandor Nemeth (47.61) și francezul Maxime Grousset (47.63).

Cum l-a descris presa maghiară pe David Popovici: ”Super clasă”

Presa din Ungaria a urmărit îndeaproape cele două semifinale și a lăudat performanța lui Nandor Nemeth, maghiarul care s-a calificat cu un timp mai bun decât David Popovici, românul de ”super clasă”.

”În prima semifinală de 100 metri liber, Nemeth a terminat pe locul doi cu un înot senzațional, cu 47,61, în spatele campionului olimpic din 2016, australianul Kyle Chalmers.

Nemeth a ajuns în finala de miercuri seara cu al treilea timp, înaintea românului de super clasă, David Popovici”, au scris cei de la Nemzeti Sport.

Finala probei de 100 m este programată miercuri, 31 iulie, de la ora 23:39.