„M-am săturat! Nu văd nicio ieşire aşa!” Săpunaru a răbufnit după Botoşani – Rapid 2-0: „Parcă a întors cineva lumânările!”

„M-am săturat! Nu văd nicio ieşire aşa! Săpunaru a răbufnit după Botoşani – Rapid 2-0: „Parcă a întors cineva lumânările!

Săpunaru a răbufnit după Botoşani – Rapid 2-0

Cristian Săpunaru, în timpul unui meci al Rapidului – Profimedia Images

Cristi Săpunaru a răbufnit după Botoşani – Rapid 2-0. Căpitanul Rapidului a spus că este momentul care şi jucătorii să îşi asume rezultatele slabe,.

Cristi Săpunaru a mai spus că Rapid nu are nicio şansă de a ieşi din criză dacă nu se schimbă atitudinea şi să nu se mai dea vina doar pe antrenori şi conducători.

Cristi Săpunaru a răbufnit după Botoşani – Rapid 2-0

„Am dominat prima repriză, trei ocazii de gol. Am încercat, am atacat steril. Am ocazie să facem 1-1, nu am reuşit. M-am săturat să se întâmple aşa şi de data asta trebuie să ne asumăm şi noi jucătorii, să nu dăm vina doar pe antrenori şi pe conducători.

Să ne trezim şi să ieşim din situaţia asta. Aşa nu vădn nicio ieşire. Trebuie să câştigăm următorul meci, dar aşa nu văd nicio ieşire. Dacă nu ne asumâm şi nu băgăm piciorul. A fost şedinţa noastră, să găsim soluţia să ieşim din criză. Parcă a întors cineva lumânările”, a spus Cristi Săpunaru la digisport.ro.

„A fost un meci pe care l-am dominat în prima repriză. În a doua repriză, am jucat bine până la gol. Dintr-o deviere, a intrat mingea în poartă. Am căzut mental, nu ne regăsim după ce primim gol. Trebuie să avem o reacţie. E puţin, din fericire pentru noi e foarte devreme, ştim că trebuie să ne revenim cât mai repede. Mai e mult, dar sperăm să avem click-ul mental să câştigăm un meci, două la rând.

(N.r. Despre şedinţa cu Marius Şumudică) Las pentru el, să spună el. (N.r. Despre convocarea la naţională)Abia aştept să ajung acolo, sper să trec peste ce s-a întâmplat în seara aceasta”, a spus şi Alexandru Paşcanu.

Rapid a avut prima mare ocazie a partidei de la Botoşani, în minutul 25, când Friday Adams a respins din faţa porţii goale şutul lui Petrila. Portarul debutant al gazdelor, grecul Anestis a scos şutul lui Jambor, iar în minutul 45+1 Hromada a trimis în bara transversală. După pauză, gazdele au fost mai periculoase şi Chică-Roşă a şutat pe lângă poartă în minutul 49, pentru ca în minutul 52 acelaşi jucător să deschidă scorul, din şase metri, la şutul deviat al lui Francisco Junior.

Rapid a ratat în minutul 88 la şutul lui Săpunaru, dar gazdele au reuşit să îşi mărească avantajul un minut mai târziu. Doi dintre jucătorii bucureşteni s-au ciocnit involuntar la centrul terenului, moldovenii au recuperat şi Aldair Ferreira a înscris cu un şut din careu, stabilind scorul final, 2-0 pentru FC Botoşani. Moldovenii au părăsit ultimul loc al clasamentului, fiind acum pe 15, cu 11 puncte. Rapid e pe locul 12, cu 13 puncte.