Jessica Campbell a scris istorie în NHL! A devenit prima femeie care antrenează în cea mai puternică ligă de hochei din lume

„Pentru mine este o zi normală de lucru în ceea ce priveşte rutina mea. Nu vreau diminuez din lucrurile pe care le fac pentru că sunt prea concentrată asupra muncii pe care o face, dar ştiu că această concentrare mi-a permis să ajung în acest moment. Acum trebuie să rămân concentrată la ce contează cel mai mult, adică la băieţi, la echipă şi la succesul pe care vrem să îl avem”, a declarat Jessica Campbell, potrivit nhl.com.

Seattle Kraken a pierdut duelul cu St. Louis Blues

În ciuda momentului istoric şi al unui început bun al echipei sale, Jessica Campbell nu s-a putut bucura de victorie la finalului meciului cu Blues. După o primă repriză fără goluri, dar dominată de Seattle, gazdele au marcat de două ori în decurs de două minute şi jumătate prin Vince Dunn şi Eeli Tolvanen.

Un powerplay al celor din St. Louis i-a readus în joc după aproape 14 minute de joc din repriza secundă, graţie golului marcat de Jordan Kyrou. Soarta partidei s-a decis apoi atunci când mai erau mai puţin de cinci minute din repriza secundă. Philip Broberg şi Jordan Kyrou, care a reuşit dubla, au marcat la distanţă de 20 de secunde, iar Blues s-a impus cu 3-2 în primul meci al sezonului.

Alte două meciuri au avut loc marţi seară în NHL. Florida Panthers, campioana sezonului trecut, s-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Boston Bruins, scor 6-4, într-o reeditare a duelului din runda a doua din play-off-ul sezonului trecut. Tot marţi, Utah Hockey Club, noua echipă din NHL, a debutat cu victorie în meciul de pe teren propriu cu Chicago Blackhwaks, scor 5-2. În primele două meciuri ale sezonului, disputate săptămâna trecută în Cehia, New Jersey Devils a învins-o de două ori pe Buffalo Sabres.