Ilie Dumitrescu l-a văzut în acțiune în PAOK – FCSB și s-a convins: “Omul meciului”

• SuperLiga: UTA – Petrolul, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Farul – Dinamo, vineri, 21:00, DGS 1

Campioana României a început excelent faza principală din Europa League. În prima rundă, FCSB s-a impus pe teren propriu în fața celor de la RFS, scor 4-1, iar după victoria cu PAOK ocupă locul patru în clasament, cu șase puncte.

Ilie Dumitrescu: “Târnovanu, în seara asta, este omul meciului”

Prezent în studioul Fotbal Club, analistul Digi Sport a evidențiat că Ștefan Târnovanu a fost cel mai bun de pe teren, după ce a reușit să încheie partida fără gol primit. Totodată, Ilie Dumitrescu a explicat că și Darius Olaru ar fi putut să atingă această performanță dacă nu ar fi fost eliminat.

“Meciul era extrem de interesant cu Olaru în teren. Am văzut un PAOK care risca foarte mult, era cu linia de fund undeva în terenul nostru. Orice recuperare ar fi avut și Miculescu și Bîrligea, doi jucători cu o viteză foarte bună, puteam să-i surprindem.

Târnovanu chiar avea nevoie de un meci ca acesta. Avea nevoie de o evoluție la nivelul la care ne-a obișnuit. A făcut un meci extraordinar.

Târnovanu, în seara asta, este omul meciului. El și cu Olaru trebuiau să fie. Și Popescu a jucat foarte bine, și Dawa.

În prima repriză, PAOK mi s-a părut într-un tonus foarte bun. N-au fructificat ocaziile. În momentul în care faci un joc bun și îți dă gol FCSB, prin acțiunea aia senzațională a lui Olaru cu Bîrligea, psihologic echipa PAOK n-a mai existat. Dovadă în partea a doua a meciului, cei care au fost mental mai puternici au fost cei de la FCSB, și din punct de vedere fizic au stat mai bine”, a declarat Ilie Dumitescu, la Fotbal Club.

Ștefan Târnovanu, eroul din poarta FCSB-ului

FCSB a reușit să deschidă scorul în ultimul minut al prelungirilor primei reprize, după ce Darius Olaru a pătruns în careul advers și i-a pasat în fața porții lui Daniel Bîrligea, care l-a executat pe portarul Dominik Kotarski.

PAOK a avut o șansă mare să egaleze în minutul 62, după o centrare a lui Kiril Despodov, care îl găsește pe Magomed Ozdoev, însă Ștefan Târnovanu intervine spectaculos și repinge mingea.