Ianis Hagi le-a răspuns celor care au zis că România a primit degeaba penalty: ”D-aia țipam la Nicu”

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

De asemenea, penalty-ul din care Răzvan Marin a egalat în minutul 37, a fost întors pe toate părțile și mai ales cei afectați într-un fel sau altul de rezultatul meciului nostru au spus că infracțiunea s-a petrecut în afara careului.

Hagi spune că a știut tot timpul că e penalty și țipa la Nicolae Stanciu să-i arate urma din gazon arbitrului de centru

Dar Ianis Hagi a explicat la finalul jocului că era convins de penalty mai ales că și urmele de pe gazon erau evidente. Și a povestit și motivele pentru care a fost văzut strigând la Răzvan Marin și la Nicolae Stanciu.

Știam că este penalty. D-aia m-am și dus la Răzvan și la Nicu. Țipam, că după regulile cele mai noi nu mai poți să ai un dialog foarte încins cu arbitrul scoate imediat galbenul … Încercam să țip cât de mult posibil la Nicu să-i readucă aminte sau să-i spună să vadă faza la VAR pentru că este penalty.

Avea dunga de la careu, ieșise pământ din ea și era clar că este penalty”, a explicat Ianis Hagi faza meciului din minutul 36, când Hancko l-a faultat în două rânduri pe fotbalistul român: prima dată în afara careului, a doua oară în interior.

Inițial, arbitrul Daniel Siebert a dat fault la marginea careului, dar reluările din Camera VAR au arătat că o infracțiune s-a produs și în careu.

Video cu declarațiile date de Ianis Hagi la finalul meciului Slovacia – România 1-1

Imaginile bucuriei la hotelul României, în Wurzburg

Imagini de la meciul Slovacia – România 1-1

Etichete: ianis hagi , romania – slovacia , penalty romania , bucurie romani wurzburg