Gigi Becali vrea să dea lovitura cu Ianis Hagi după calificarea în Europa League. ”Mă oblig! Facem înțelegere”

• Liga 2: BihorReșița, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: OțelulSepsi, vineri, 21:00, DGS 1

După 1-1, la Linz, a urmat victoria de joi seară, de pe Ghencea, materializată prin golul marcat de către Darius Olaru, în minutul 90+3, cea care a consfințit calificarea, scor 1-0.

Gigi Becali îi promite, prin contract, lui Gică Hagi că Ianis va fi titular la FCSB

Gigi Becali (66 de ani) a promis, imediat după aceea, că va mai face transferuri, mai ales că acum are un venit generos de la UEFA, 4,3 milioane de euro doar pentru calificare. Finanțatorul roș-albaștrilor a spus că va mai lua jucători, iar ”perla coroanei” ar fi Ianis Hagi (25 de ani).

Intrat în dizgrație la Rangers, Hagi jr ar vrea să plece și el în altă parte.

”O să vorbesc mâine (n.r. – vineri) cu Gică, dacă vrea, facem o înțelegere. Uite, mă oblig să joace Ianis titular în toate cele 8 meciuri europene.

Și Gică să hotărască schimbarea lui, să decidă el când iese de pe teren”, a declarat Gigi Becali, la România TV.

VIDEO cu Gigi Becali, la Digi Sport, după calificarea FCSB-ului în Europa League

Gigi Becali a intrat în direct și a anunțat transferuri la FCSB, după calificarea în faza ligii Europa League

La scurt timp după încheierea partidei, Gigi Becali a intervenit în direct la Digi Sport Special și a anunțat că va mai face două transferuri pentru întărirea lotului.

Au avut ei ocazii? Ăla a fost cadoul lui Chiricheș. Asta ne mai trebuia, să dea gol.  Voiam să intrăm în prelungiri, așteptam prelungirile, că ei nu mai puteau să alerge, cădeau pe jos.

O să mai iau unul sau doi jucători, dar nu mai contează dacă dau bani, că iau de acolo. Orice jucător pleacă dacă are ofertă corectă. N-am cum să blochez viața și viitorul unui om.

Dacă știam că o să fie așa, mă duceam, cui nu-i place la victorie, la teatru? La astfel de meciuri, sănătatea ta altfel o protejezi când stai în pat, altfel o protejezi când stai la stadion, pe scaun. Inima… Ce să facem? Eu acum sunt bătrân”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport Special.

Câți bani ia FCSB după calificare

Doar pentru calificarea în faza ligii Europa League, FCSB și-a asigurat un cec de 4,3 milioane de euro din partea UEFA.

Mai departe, fiecare victorie în faza ligii Europa League, unde FCSB va disputa opt meciuri, se premiază cu 450.000 de euro, în timp ce un egal aduce 150.000 de euro.

FCSB va mai încasa bani și în funcție de locul ocupat la finalul fazei ligii. Ultima clasată, a 36-a, ia 75.000 de euro, în timp ce prima câștigă 2,7 milioane de euro.

FCSB va încasa sume importante și din biletele vândute la cele 4 meciuri de acasă din faza ligii, mai ales că partidele se vor disputa pe Arena Națională.

Etichete: gigi becali , ianis hagi , transferuri fcsb