Florinel Coman, SHOW în Liga Campionilor! Al-Gharafa a câștigat meciul în care s-au marcat 6 goluri

• Champions League: ȘahtiorAtalanta, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: LilleReal Madrid, miercuri, 22:00, DGS 1

Florinel Coman (26 de ani) a fost integralist la echipa qatareză și a pus serios umărul la victorie: ”Mbappe de România” a oferit două pase de gol.

Florinel Coman a reușit două pase de gol în Al-Gharafa – Al-Ain 4-2

Primul gol al partidei s-a marcat în minutul 45+2, atunci când Joselu a fructificat pasa primită de la Seydou Sano, iar Al-Gharafa a intrat cu avantaj la cabine.

Același Joselu a marcat și golul al doilea pentru Al-Gharafa, în minutul 48. Al-Ain a reușit să revină, iar în minutul 66 Rahimi marca pentru 2-2, după ce Kaku reducea din diferență cu 10 minute mai devreme.

În minutul 73, Florinel Coman a ieșit la rampă. Fostul fotbalist al celor de la FCSB i-a pasat decisiv lui Seydou Sano, cel care a făcut 3-2.

Trei minute mai târziu, ”Mbappe” a oferit o nouă pasă decisivă, de data aceasta pentru Yasine Brahimi, algerianul care a închis tabela la 4-2 pentru Al-Gharafa.

• Datorită acestei victorii, Al-Gharafa a urcat pe locul al șaptelea în Liga Campionilor Asiei, cu 3 puncte acumulate în două meciuri.

• 7 milioane de euro este cota de piață a lui Florinel Coman, potrivit transfermarkt.com.
  • În cele 9 meciuri jucate pentru Al-Gharafa, fotbalistul de 26 de ani a reușit două goluri și patru pase decisive.

Florinel Coman a primit nota 8

Pentru evoluția din meciul cu Al-Ain, Florinel Coman a fost notat de către cei de la SofaScore cu calificativul 8. Cel mai bun om de pe teren a fost Joselu. Fostul jucător al celor de la Real Madrid a fost notat cu 8.9 de către site-ul de specialitate.

Sergio Rico a debutat și el pentru Al-Gharafa. Fostul jucător al celor de la PSG a primi calificativul 7.

Cea mai mică notă a partidei a primit-o Jhalid Eisa, portarul celor de la Al-Ain, 6.8.

Florinel Coman a fost inclus în lista preliminară a stranierilor convocați pentru meciurile cu Cipru și Lituania

PORTARI

Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită, 26/0), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia, 11/0);

FUNDAȘI

Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 23/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 23/0), Adrian RUS (Pisa | Italia, 22/1), Andrei BURCĂ (Baniyas | Emiratele Arabe Unite, 33/1), Virgil GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 1/0);

MIJLOCAȘI

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 19/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 24/0), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia, 61/7), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 76/15), Vlad DRAGOMIR (Pafos | Cipru, 0/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 30/8), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 26/5), Ianis HAGI (Rangers | Scoția, 41/5), Florinel COMAN (Al Gharafa | Qatar, 18/1);

ATACANȚI

Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia, 17/4), George PUȘCAȘ (Bodrumspor | Turcia, 45/11), Daniel PARASCHIV (Oviedo | Spania, 1/1).

Etichete: al ain , joselu , al gharafa , liga campionilor asiei , sergio rico , florinel coman