Connect with us

Alte Sporturi

FC Botoșani a acuzat un arbitraj ”scandalos” și Valeriu Iftime a reacționat: ”Cred că e dinamovist”

  • admin
FC Botoșani a acuzat un arbitraj ”scandalos” și Valeriu Iftime a reacționat: ”Cred că e dinamovist”

  • Champions League: Chelsea – Barcelona, marți, 22:00, DGS 1

  • Champions League: Ajax – Benfica, marți, 19:45, DGS 1

Moldovenii au acuzat că nu au primit lovitură de la 11 metri la duelul dintre Kovtaliuk și fundașul Kennedy Boateng din prelungirile primei reprize. Ulterior, atacantul a fost împins în Nikita Stoinov. Acum, Kovtaliuk se confruntă cu o fractură la vertebrele CT și T1 și nu va mai juca timp de o lună și jumătate. 

Valeriu Iftime: ”Pe Cătălin Popa l-am criticat că ne-a făcut un meci praf cu Dinamo și cred că e dinamovist”

FC Botoșani a transmis: ”Scandalos este că faza a fost trecută nejustificat cu vederea atât de centralul Sebastian Colțescu cât și de arbitrajul video, în camera VAR aflându-se Cătălin Popa și Stelian Slabu”.

Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoșani, a avut o intervenție în emisiunea Fotbal Club și a transmis că, inițial, a crezut că este lovitură de la 11 metri la acest duel.

Mai mult, finanțatorul moldovenilor și-a amintit că l-a mai criticat pe Cătălin Popa, arbitrul care s-a aflat în camera VAR, tot pentru un meci împotriva lui Dinamo, dar fără să spună despre ce partidă este vorba.

”Nu știu, eu nu știu. Eu în meci m-am gândit că e 11 metri. Mi se pare un arbitraj bun. Dacă nu s-a uitat în VAR, deși l-a cam învârtit acolo, asta e.

Mai contează ce cred eu acum? Eu cred că cei de la VAR, pe Cătălin Popa l-am criticat că ne-a făcut un meci praf cu Dinamo și cred că e dinamovist, dacă nu au văzut… Acum e un om ok. În acest faze VAR-ul trebuie să intervină.

Eu chiar am crezut că e 11 metri. Apoi a dat o reluare și nu părea sigur că e 11 metri. Clubul reacționează după niște date.”, a spus Iftime.

  • Sebastian Colțescu a fost arbitrul partidei, iar Valentin Avram și Imre Bucși tușieri. În camera VAR s-au aflat Cătălin Popa și Stelian Slabu.
Captură de ecran 2025-11-25 132407
Mykolo Kovtaliuk s-a accidentat în FC Botoșani – Dinamo 1-1 / Foto: FC Botoșani

VIDEO Accidentarea lui Mykola Kovtaliuk

Marius Avram consideră că nu trebuia acordat penalty

Prezent în studioul emisiunii Digi Sport Special, Marius Avram a comentat faza și a explicat că nu se impunea acordarea loviturii de la 11 metri.

”Vedem cum se îndreaptă unul către celălalt și are loc o ciocnire puternică, umăr în umăr. Fundașul joacă mingea, dar și atacantul joacă mingea. E mai mult către fault în atac decât lovitură de la 11 metri. Lovitura se vede că e foarte puternică”, a spus Marius Avram.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

VIDEO Rezumat FC Botoșani – Dinamo 1-1

Etichete: video botosani dinamo , valeriu fitime


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Publicitate
Publicitate

De Neratat

Mai multe din Alte Sporturi