Farul – Sepsi 1-4. Fosta campioană, eșec usturător. ”Marinarii”, salvați de umilință pe final

03.05.2024, 22:00

• SuperLiga: U Cluj – Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani – Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Sepsi a învins-o fără drept de apel pe Farul Constanța, scor 4-1, la Ovidiu, în etapa cu numărul opt din SuperLigă.

• Partida de la Ovidiu a putut fi urmărită ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, în format LIVE VIDEO pe digisport.ro, dar și din aplicația Digi Sport de către abonații RCS-RDS de pe teritoriul României.

Farul – Sepsi 1-4. Covăsnenii au urcat pe locul cinci

În urma acestui rezultat, Sepsi a urcat pe locul cinci în Superliga României, cu 31 de puncte, cu două ”lungimi” peste Rapid și la patru față de Farul Constanța, ocupanta locului patru.

Sepsi a început mai bine meciul. Safranko a reușit un hat-trick pentru covăsneni, minutul 2, 23, 33. Cosmin Matei a punctat pentru 4-0, în minutul 69 al partidei. În cele din urmă, Farul a redus din diferență prin Nicolas Popescu.

VIDEO Rezumatul meciului Farul – Sepsi 1-4:

Clasament Play-Off

clasament play off farul sepsi
Clasamentul play-off-ului SuperLigii / Foto: captură Digi Sport

Etapa trecută, FCSB a reușit să o învingă pe Farul, scor 2-1, și să câștige SuperLiga României.

Pentru ”Marinari” a rămas însă lupta pentru locul doi. După șapte runde jucate, echipa lui Gică Hagi are 35 de puncte acumulate, e pe locul 4, și e la doar două lungimi în spatele Universității Craiova și celor de la CFR Cluj.

De cealaltă parte, formația antrenată de Bernd Storck este a șasea în clasament, cu 29 de puncte acumulate.

În turul jucat la Covasna, cele două formații au terminat la egalitate, scor 1-1. Louis Munteanu a marcat pentru Farul, în timp ce pentru Sepsi a egalat Pavol Safranko.