Explicațiile lui Nuri Sahin, după Real Madrid – Borussia Dortmund 5-2: ”Nu am fost capabili”

• UCL: BrestLeverkusen, miercuri, 19:45, DGS 1

• UCL: BarcelonaBayern, miercuri, 22:00, DGS 1

”Galbenii” au condus la pauză cu 2-0, însă cea de-a doua repriză a fost una neagră pentru ei, iar ”Galacticii” au reușit să revină și să marcheze de cinci ori prin Rudiger, Vinicius Jr (hat-trick) și Lucas Vazquez.

Nuri Sahin: ”Trebuie să tragem învățături importante”

La finalul partidei de pe Santiago Bernabeu, Nuri Sahin a încercat să explice decăderea elevilor săi din cea de-a doua parte.

Mai mult, tehnicianul Borussiei Dortmund a vorbit și despre schimbările făcute și despre faptul că nu echipa sa nu a reușit să se apere cum trebuie în fața atacanților de la Real Madrid.

”În prima repriză am jucat foarte bine, am găsit soluții cu mingea și am marcat două goluri frumoase.

Ne-am promis că vom fi mai rapizi la unu contra unu, dar nu am reușit, iar când ei au marcat două goluri într-o perioadă atât de scurtă de timp a fost greu de gestionat. Celelalte goluri sunt doar o pastilă amară de înghițit

În prima repriză nu ne-am limitat la a ataca și a marca, ci am găsit confortabil să avem și să folosim posesia. Dar sunt puțini jucători capabili să facă ce ne-a făcut Vinicius acolo. Trebuie să tragem învățături importante și, în general, ne-am apărat foarte prost în seara asta.

Gittens a jucat o primă repriză bună, dar nu am reușit să-l blocăm cum trebuie pe Rodrygo și am vrut să fac ceva în privința asta. Am fost împinși înapoi, dar nu am fost capabili să ne punem în aplicare strategia atunci când l-am scos pe Gittens”, a spus Nuri Sahin, potrivit UEFA.

VIDEO cur rezumatul partidei

Ce a scris Bild, după ce Borussia Dortmund a cedat cu 2-5 în fața lui Real Madrid

Au fost aproape, dar Real a lovit cu toată forța”, a notat Bild, după ce Borussia Dortmund a pierdut pe Santiago Bernabeu, după ce a condus cu 2-0 la pauză.

La 143 de zile după ce a pierdut finala de la Wembley (0-2), Dortmund a ratat revanșa împotriva lui Real Madrid în noua ediție din Champions League.

Echipa lui Nuri Sahin a cedat un avantaj de 2-0 la pauză și a ajuns să piardă cu 2-5”, a precizat sursa citată.

Etichete: real madrid , liga campionilor , champions league , borussia dortmund , nuri sahin