• UCL: MilanBrugge, marți, 19:45, DGS 1

• UCL: Real MadridBorussia Dortmund, marți, 22:00, DGS 1

După ”manita” atribuită ”Marinarilor”, trei giuleșteni au prins echipa etapei: Alex Dobre, Claudiu Petrila și Andrei Borza.

Elias Charalambous este ”antrenorul etapei”

Etapa a 13-a a găzduit și ”Eternul Derby”, care a fost câștigat de FCSB, scor 2-0, în fața rivalilor de la Dinamo.

Astfel, Elias Charalambous a fost numit ”antrenorul rundei”, iar Daniel Bîrligea, Darius Olaru și Valentin Crețu au prins ”primul 11”.

”A pregătit perfect derby-ul cu marea rivală. Graţie aceste victorii, roş-albaştrii au urcat pe un loc de play-off”, a scris Liga Profesionistă de Fotbal despre antrenorul celor de la FCSB.

Gloria Buzău a umilit-o pe Hermannstadt, scor 3-0, și astfel Constantin Budescu a fost numit și el de LPF în cea mai bună echipă a etapei.

Un alt jucător care a ieșit în evidență a fost Jesus Fernandez. Spaniolul din poarta Iașului a făcut un meci mare cu Slobozia și totul a fost încununat cu parada de la 11 metri din prelungirile partidei.

Așa arată echipa etapei:

Captură de ecran 2024-10-22 134435
Echipa etapei a 13-a / Foto: instagram.com/superliga

PORTAR

Jesús Fernández (Poli Iaşi) – A apărat un penalty în prelungiri şi a salvat victoria ieşenilor. Prinde pentru a doua oară ,,Echipa etapei”.

FUNDAŞI

Valentin Creţu (FCSB) – Încredibilă capacitatea de efort de care dispune pe durata unui meci! A bifat al doilea joc la rând cu pasă decisivă.

Denis Ciobotariu (Sepsi OSK Sf. Gheorghe) – A ajuns la maturitate profesională, iar asta se vede prin modul cum gestionează fiecare moment. S-a remarcat şi în ofensivă, în special la fazele fixe.

Alexandru Paşcanu (FC Rapid 1923) – Fără greşeală în defensivă! A marcat un gol, al doilea în ediţia curentă.

Andrei Borza (FC Rapid 1923) – A făcut cel mai bun meci al său din ediţia curentă. A acoperit excelent întreg flancul stâng.

MIJLOCAŞI

Constantin Budescu (Gloria Buzău) – Fabulos! A reuşit o dublă şi a ajuns la 90 de goluri în principala competiţie internă.

Darius Olaru (FCSB) – A fost implicat total! Din postura de căpitan, şi-a mobilizat excelent colegii în derby. Şi-a trecut în cont şi o pasă decisivă.

Dan Nistor (Universitatea Cluj) – Dirijorul studenţilor clujeni a făcut un nou meci reuşit. A marcat şi a fost implicat în majoritatea acţiunilor ofensive.

ATACANŢI

Alexandru Dobre (FC Rapid 1923) – Debut de vis! Introdus pe durata reprizei secunde, a marcat două goluri, fiind aplaudat de tot stadionul.

Daniel Bîrligea (FCSB) – A deblocat tabela în ,,Clasicul României” cu o execuţie de generic! S-a integrat rapid la noua sa echipă.

Claudiu Petrila (FC Rapid 1923) – Gol şi pasă decisivă! A ajuns la opt contribuţii ofensive în acest sezon.

Etichete: liga 1 , lpf , superliga , elias charalambous , echipa etapei , darius olaru , alex dobre , daniel birligea